Organizace je klíčem ke všemu aneb tipy na „přežití“ pro zaneprázdněné pracující maminky

Většina lidí si v dnešní uspěchané době často stěžuje, že je zaneprázdněná a nemá na nic čas. Pokud jste ale pracující matka, je to často jen slabé slovo. Pracujícím matkám „práce“ vlastně nikdy nekončí, poté, co si odpracují svých „osm“ hodin, jim totiž začíná „druhá směna“ v podobě nákupů, domácích úkolů s ratolestmi, vaření a podobně. Skloubit práci a péči o domácnost není vždy snadné. Ne všechny z nás si navíc mohou dovolit pracovat na zkrácený úvazek, který by mohl být alespoň částečným řešením, neboť řada zaměstnavatelů tomuto konceptu bohužel stále není nakloněna. Pokud je to i váš případ, může vám situaci alespoň trochu usnadnit organizovanost a plánování. Neexistuje jeden organizační plán, který by fungoval pro každou pracující maminku, ale níže uvedené patří obecně k nejúčinnějším.

Minimalizujte domácí práce

Řešit většinu domácích prací o víkendu není na konci náročného týdne zrovna lákavá vyhlídka. Přepracujte proto svůj rozvrh domácích prací. Rozdělte domácí práce na malé „kousky“, které lze rozložit na celý týden. Zaveďte též jednoduchá pravidla, která se sice na první pohled zdají nepodstatná, ale ve výsledku vám uleví, například špinavé nádobí se dává rovnou do myčky, špinavé oblečení do koše na prádlo. S domácími pracemi může pomoci i investice do některých spotřebičů, například sušička prádla vás zbaví většiny žehlení, velkým pomocníkem je i robotický vysavač.

Plánování jídla

Plánování jídla je jeden z nejúčinnějších triků, jak si ulehčit práci. Vytvořte dopředu „jídelní lístek“ na celý týden, při jeho tvoření rovnou vytvořte i seznam toho, co je třeba koupit. Co jde, můžete též o víkendu předpřipravit dopředu, během týdne maličkosti typu, že jste si předem nakrájeli zeleninu, velmi oceníte. O víkendu, když vaříte „náročnější“ pokrmy, jich uvařte vždy o něco více a zbytek zamrazte. Během nabitého pracovního týdne krabičku v mrazáku více než oceníte. Vyplatí se vše popsat nejen názvem, ale i datem zamrazení, ulehčí vám to orientaci.

zdroj: pexels.com

Využijte online nákup potravin

Možná se tomu do jisté míry stále bráníte, ale online nákup potravin s dovážkou domů je skvělá služba. Ušetří vám nejen čas, ale také „tahání“ těžkých nákupních tašek. Pokud se zdráháte využít ho pro nákup ovoce, zeleniny či pečiva, využijte ho alespoň pro nákup balených potravin a nápojů, uvidíte, že brzy oceníte jeho výhody. Pokud preferujete osobní nákupy a pravidelně chodíte do stejného obchodu, piště si nákupní seznam tak, jak procházíte obchodem.

Rozdělte povinnosti

Možná jste „generálním ředitelem domácnosti“, ale to neznamená, že musíte dělat všechno. Pokud jde o domácí práce, rozdělte a panujte. To znamená i děti, jakmile jsou dostatečně velké, mohou vám pomoci například s věšením prádla, utíráním prachu, samozřejmostí je úklid jejich pokojíčku.

Rutina, rutina, rutina

Mějte pravidelný a předem stanovený čas na domácí úkoly pro vaše děti školního věku. Čas, kdy děti vědí, že mají jít spát.

Zdroj: workingmother.com, mumsmakelist.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu