Nová práce a první dny – jak to zvládnout a vydržet?

Ať už jste dali výpověď dobrovolně, kvůli nějakým věcem, které se vám nelíbili, nebo jen chcete změnit kariérní zaměření, firmu či rovnou celou profesi. Otevírá se před vámi nová pracovní etapa, která s sebou nese spoustu zajímavých věcí, novinek a také trochu strachu. Výhodou je, když odcházíte a už máte domluvenou novou práci. Cítíte se jistě a víte, že je to dobře, protože budete mít možnost rozvíjet se dál a růst. Když tu práci nemáte zajištěnou, pak nastává poněkud stresující období, kdy nevíte, kdy vás kdo zaměstná, jak rychle si najdete správnou práci i to, kde vás vlastně přijmou.

Krok do neznáma

Našli jste, podařilo se! Nová práce a podle vašeho gusta, to je štěstí! Máte pár dní na to se aklimatizovat, odpočinout si nebo třeba vyřídit, co je potřeba. Za pár dní nastupujete a mění se vám život zase o nějaký ten stupeň jinak. Jste nervózní? Pak se není čemu divit, máte před sebou důležité věci a budoucnost v nové firmě je nejistá. Bojíte se, že během zkušební doby zjistíte, že to není přímo pro vás nebo zjistíte firma, že si na danou pozici představují někoho, kdo vyhovuje jejich potřebám lépe. To je riziko, které musíte podstoupit. K tomu chcete dobře zapůsobit. Jak zvládnout první pracovní dny v novém zaměstnání?

Nasávejte

První dni mějte oči otevřené, uši vyčištěné a vjemy zbystřené. Nasávejte, poznávejte a vdechujte všechno, co okolo uvidíte. Právě ty první dny se učíte nejvíce a poznáváte nejen to, co bude vaší náplní práce, ale také to, jaká firma je, jaká panuje nálada, firemní kultura, jak se zde komunikuje – ať už s klienty, šéfy i kolegy, nahlédnete do vztahů s kolegy, zjistíte, na co si dát pozor nebo který z kolegů vám bude dýchat na záda.

Snažte se přizpůsobit kolektivu

Během prvního týdne a následných prvních dní je dobré se zamyslet nad tím, že jste nový jedinec, pro někoho možná i vetřelec. Snažte se proto mezi kolektiv zapadnout, jděte s nimi na pivo, kafe, odpovídejte na možná zvídavé otázky, pozor na své soukromí, pokud je v plánu mimopracovní aktivita, nevyhýbejte se jí. Máte šanci ukázat se jinak, než v pracovní sféře, ale ukážete, že chcete a jste součást jejich týmu.

Mluvte a dělte se

O věci, které vás napadnou. Nebojte se říkat své názory, možná také přispívat svými podněty. Pohled člověka „z venku“, který má jiný, často nezkreslený pohled na věci a situace, může firmě hodně prospět. Nejdřív si však rozmyslete, co a hlavně JAK to říct našlapujte opatrně, snažte se, aby váš nápad nevyzněl jako kritika druhých. Někdy se vyplatí počkat a vytasit myšlenku v pravou chvíli. Může vás to posunout zase výš.

Přijměte rady a pomoc

Kolegové vám poskytují rady, nápady a inspirace, jak to dělat jinak, jak na to či ono a to určitě poslouchejte. Přijměte, když vám chce dát radu nebo tip, protože přeci jen, mohou to být zkušenější a starší kolegové, kteří vám mohou být hodně nápomocni. Způsob práce tak bude lepší a vy ukážete, že umíte poslechnout ty, kteří mají víc zkušenosti.

Čtěte také: Pracovní den – jaké drobnosti vám jej zpříjemní?

Ptejte se

Na všechno. Jedině tak získáte cenné rady a možnosti, jak zjistit to, co vás zajímá. Jistě vás napadne během prvních dnů spousta věcí, které vám budou vrtat hlavou. Nestyďte se a neboje se zeptat. Vy se tak dozvíte všechno, co je potřeba a navíc to působí tak, že vám o firmu skutečně jde, že se chcete naučit co možná nejvíc. Vaše aktivita se v prvních dnech bude hodně cenit.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu