Trápí vás nedostatečné sebevědomí? Někdy jde jednoduše „jen“ o špatné duševní návyky. Naše komfortní zóna zvyků a zavedených postupů se totiž často může stát magnetem na mentální pasti, které vedou k nízkému sebevědomí. Jak se můžeme vymanit z bludného kruhu, který dusí naše ambice a nutí nás pochybovat o své skutečné hodnotě? Pojďme to společně zjistit.
Nízké sebevědomí a role minulých zkušeností
Život každého z nás se skládá z pádů a vzestupů. Tyto naše minulé zkušenosti mají zásadní vliv na náš pohled na věc, naši povahu i naše sebevědomí. Minulost ovlivňuje přítomnost a budoucnost, ale nemusí je nutně určovat.
Díky práci, kterou na sobě každý z nás může vykonat, je možné se osvobodit od podmíněností způsobených minulými zkušenostmi. Tím, že to uděláme a osvobodíme se od toho, co nás v životě tíží, můžeme získat zpět ztracenou sebeúctu.
Co jsou mentální návyky?
Soustředění se na přítomný okamžik bez zabývání se minulostí a bez úzkostí z budoucnosti je základem pro převzetí odpovědnosti za svůj život. Může to znít jednoduše, ale právě zde vstupují do hry návyky mysli. Znáte ty smyčky, do kterých se necháte vtáhnout a z nichž se zdá nemožné najít cestu ven? Některé mentální návyky se chovají úplně stejně.
Jsou v nás tak zakořeněné, prožíváme je tak přirozeně, že se zdají být součástí toho, kým jsme. Bohužel často též zapouštějí své toxické kořeny. Dusí naši sebeúctu, omezují náš potenciál a brání nám žít plnohodnotný život. Některé mentální návyky jsou extrémně odsuzující, jiné lpí na minulosti a další nás vedou k úzkosti a frustraci z budoucnosti.
Nejhorší návyky, které způsobují nízké sebevědomí
Existuje mnoho duševních návyků, které způsobují nízké sebevědomí, ale jsou některé, které mají větší váhu než jiné. Naštěstí není těžké je s trochou úsilí a odhodlání rozpoznat a naučit se jich zbavit. Mezi nejtoxičtější návyky určitě patří ty, které způsobují, že se neustále negativně hodnotíme.
Jsme vždy „méně“ než ostatní, máme malou nebo žádnou cenu, neodpovídáme situacím a nepřijímáme emoce, které cítíme. Tento mentální návyk je jedním z nejškodlivějších, a jak snadno uhodnete, trhá naše sebevědomí na kusy.
Zvyk neustále se zabývat tím, co jsme prožili, chybami, kterých jsme se dopustili, výčitkami a lítostí znamená, že včerejší neúspěchy podmiňují náš současný pohled na sebe sama a naše dnešní zkušenosti. To nás vede k tomu, že si myslíme, že jsme neúspěšní. Opět se hroutí naše sebeúcta.
V neposlední řadě tento mentální návyk, kdy se na naši minulost nedokážeme podívat se správným emocionálním odstupem, způsobuje, že se neustále obáváme budoucnosti.
Už víme, že přílišné soustředění se na minulost škodí, nicméně problematické může být i přílišné upínání se na budoucnost. Plánování budoucnosti je skvělý způsob, jak si dávat cíle a konkrétně uskutečňovat své sny, ale mít neustálou úzkost a obavy z toho, co se stane a co nemůžeme ovlivnit, rovněž není z hlediska sebevědomí prospěšné.
Jak se zbavit negativních mentálních návyků?
Prvním krokem je dokázat tyto návyky s odstupem pozorovat a objektivně je zhodnotit. Co přinášejí do našeho života? Jak podkopávají důvěru, kterou vkládáme do sebe i do druhých? To jsou jen některé z otázek, které si můžeme položit, abychom posoudili dopad, který mají určité mentální návyky na náš život.
Abychom je co nejlépe rozpletli a měli jistotu, že máme správné nástroje k jejich překonání, je v některých případech nutné vyhledat odbornou pomoc a zahájit psychoterapeutický program, který nám konečně pomůže proměnit tyto „řetězy“, které způsobují naše nízké sebevědomí, v křídla připravená k letu.
Zdroj: psychologytoday.com, guidapsicologi.it