Neznámá fakta o Billu Gatesovi. Jeho život byl divoký a zajímavý, ale k úspěchu vedla dlouhá cesta

Nejbohatší člověk a číslo jedna na seznamu Forbes z posledních 22 let Bill Gates. Přitom zakladatel společnosti Microsoft nemá zdaleka tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. Tak se nyní trochu seznamte s nejslavnějším miliardářem na světě!

Harvard byl těžká zkouška

To, aby se z vás stal miliardář, jasně vyžaduje geniální mozek. Bill Gates vždy věděl, že je mnohem chytřejší než průměrný mladík ze Seattlu. Takže na střední škole předváděl svou chytrost, ale požadavky Harvardu jej zaskočily. Jak název vypovídá, je to tvrdá škola. Nejprve studoval teoretickou matematiku, tam však dosáhl pouze průměrné klasifikace. Proto obor změnil na aplikovanou matematiku. A průměrný výkon na poli teoretické matematiky nebyl jeho poslední neúspěch!

Společnost Traf-O-Data selhala úplně

Budoucí spolumajitel Microsoftu Paul Allen se setkal s Gatesem na střední škole. Jednoho léta, když se Allen vrátil ze Seattlu z vysoké školy a Gates byl středoškolský senior, začali podnikat. Vyvinuli minipočítač pro sledování toku provozu. Ačkoli to zní neuvěřitelně nudně, mohlo by být velmi užitečné pro města, která chtějí vědět, kam umístit nové dopravní signály nebo provést úpravy silnic. V Newsweeku Allen řekl: „Neměli jsme prakticky žádné zákazníky.“ Po šesti letech pokusů to vzdali.

Byl zatčen v Novém Mexiku

Gates nevypadá jako chlapík s dlouhým rejstříkem trestů. Ale vzhled může klamat. V roce 1977 byl Gates zatčen v Novém Mexiku, i když jeho přesný zločin nebyl zaznamenán. Jednalo se o narušení provozu, ale konkrétně se neví, co se stalo. Že by šlo o řízení pod vlivem alkoholu? To už se nikdy nedozvíme.

Microsoft jako pomsta?

Dvojice podnikatelů začala vytvářet Microsoft. Tím se pravděpodobně pomstili těm, kteří neocenili jejich nové dopravní nápady. Vláda sledovala Microsoft od roku 1990 a v roce 1994 uzavřel dohodu o nevyužití své převahy ve světě softwaru. V roce 1997 USA zasáhly znovu a podaly žalobu na Microsoft za to, že přiměl výrobce počítačů, aby dodávali Internet Explorer se systémem Windows 95. Soudy cítily, že úmyslně brání konkurenci. Po celá léta se žaloba vedla dál.

Konečně rozsudek

Po mnoha letech soud zjistil, že Microsoft jednal jako monopol, a nařídil společnosti, aby uvolnila svůj podíl. Ale po mnoha odvoláních byl tento rozsudek zrušen a Microsoft souhlasil s urovnáním. To znamenalo, že Microsoft mohl zůstat jednou společností, ale musel zajistit, aby byl jejich software kompatibilní s jinými systémy, než je Windows, a majitelé nemohli uzavřít žádnou novou dohodu, která by konkurenty udržovala mimo novou počítačovou technologii do roku 2011.

Šílený dům Xanadu 2.0

Ačkoli Gates měl svůj podíl na obtížích, byl oceněn jako génius softwaru s hodnotou společnosti 75 miliard dolarů. Na rozdíl od Paula Allena, který vlastní Seattle Seahawks, má sbírku historických válečných letadel a vytvořil muzeum Rock ‚n‘ Roll v Seattlu, Gates takové koníčky nemá. Všechny investice se odráží v jeho šíleném domě. Nachází se na jezeře Washington a nazývá se „Xanadu 2.0“. Má šílenou technologii inteligentního domu, kterou nikdo z nás nebude mít dalších 40 let.

Uvidíme, čím nás ještě Bill Gates překvapí!

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Ve kterém roce byl Bill Gates zatčen v Mexiku?

Ve kterém roce byl Bill Gates zatčen v Mexiku?

zavřít reklamu