Nevíte si rady se svým životem?

„Co si mám počít se životem?“ Tuto otázku si alespoň jednou za život položí většina z nás. Někdy se ocitneme na rozcestí a nevíme, kam náš život nasměrovat. Jakou kariéru chceme? Jak chceme trávit čas? Co skutečně vede k životu, který stojí za to žít?

Co vás dělá šťastnými?

Všichni chceme štěstí. Chceme zažít pozitivní emoce a najít smysl života. Takže než přijdeme na to, co v životě opravdu chceme, mohli bychom si nejprve položit otázku, co nás dělá šťastnými. 

Například, co rádi děláme? Kdy jsme nejšťastnější? S kým jsme, když jsme nejšťastnější? Jaké cíle nám vyvolávají úsměv na tváři? 

Jaké jsou vaše potřeby?

Dále může být užitečné si položit otázku, které potřeby jsou pro nás právě teď nejdůležitější. Nyní dávejte pozor, abyste nezaměňovali potřeby s touhami. Možná chcete vyhrát v loterii, ale ve skutečnosti potřebujete finanční zabezpečení. Možná toužíte po dokonalém partnerovi, ale ve možná jen potřebujete partnera, který nás miluje a chová se k nám s úctou.

Jaké jsou vaše hodnoty?

Hodnoty slouží jako hlavní principy, které nám pomáhají posunout se vpřed způsoby, na kterých nám záleží. Reflektování našich hodnot nám tedy může pomoci posunout se správným směrem. Preferujete sociální spojení, a to nám pomáhá vidět, že to, co v životě chceme, zahrnuje být kolem ostatních lidí. Pokud jste k ostatním laskaví, ukazuje, že to, co v životě chceme, může být kariéra pomáhající druhým. Když se zamyslíte nad svými hodnotami, můžete lépe pochopit, co chcete.

U jakých aktivit zapomínáte na čas?

Znáte ten pocit, když jste tak pohrouženi do své práce nebo činností, že ztrácíte pojem o čase? Tento pocit se označuje jako flow – nebo pozitivní pocit, jsme zcela pohlceni naším výkonem. Ztráta pojmu o čase nastává, když děláme věci, které opravdu milujeme a které jsou to správné pro naši úroveň dovedností.

Jaké máte sny?

Každý se občas zasní a představuje si někdy až nereálné události ve svém životě. Ale na druhou stranu často klademe limity na svůj vlastní potenciál, který tam nemusí být. Pokud si tedy uděláte čas, abyste si ujasnili, co opravdu chcete, může vám to pomoci přemýšlet o způsobech, jak se pohnout tímto směrem.

Jaký je gestalt vašeho života?

Gestalt je německý výraz „vzor“, „tvar“ nebo „konfigurace“. V psychologii gestalt odkazuje na představu jakési obrazu – různé části vytvářejí celek. V životě se často hodně zaměřujeme na maličkosti, které bychom mohli chtít změnit – práci, dům, auto – aniž bychom se tolik soustředili na celkový obraz našich životů. Když tedy přemýšlíme o tom, co v životě chceme, může nám prospět udělat krok zpět. 
Zeptejte se tedy sami sebe, jaký život chcete vést? Jaký pocit má tento život? Jak budou kousky do sebe zapadat? Jak to vypadá, když se na to podíváte zvenčí? Odpověď na tyto otázky vám snad pomůže pochopit více o tom, co v životě chcete.

Zdroj: berkeleywellbeing.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu