Nevěra: Co k ní vede a lze ji překonat?

Pokud nemáte vlastní zkušenost s nevěrou, jistě znáte někoho, kdo má. Nevěry patří mezi nejčastější manželské krize. Některé páry ji překonají, jiné ne. Co ale „záletníky“ vede k samotné nevěře? Proč podvádějí své partnery, o kterých často tvrdí, že je milují?

Absence emoční intimity

Neschopnost vést intimní rozhovory s partnerem a nedostatek podpory nutí ženy i muže k nevěře. Většina lidí má zažitý stereoptyp, že hlavním motivem pro muže je sex, ovšem často tomu tak není.

Muži neradi dávají najevo své city a ženám může uniknout, že její milovaný potřebuje psychickou nebo emoční podporu. Někdy si všimne pozdě a někdy je pocity muže ignoruje.

Vliv zkušeností a společnosti

Pokud osoba již měla zkušenosti s nevěrou během svého předchozího vztahu, je velká pravděpodobnost, že bude jednat stejně s novým partnerem. Je zajímavé, že lidé kolem ovlivňují také sklon člověka k nevěře. 

Nudný intimní vztah

Nedostatek jasných nových emocí v sexuálním životě člověka je důvodem, proč se muži a ženy rozhodnou podvádět své partnery. Většina z nich žije ve šťastných vztazích, bez velkých skandálů a dalších zklamání.

Krize středního věku

Každý má v životě okamžik, kdy začne přemýšlet nad svým životem. Někteří lidé docházejí k závěru, že je všechno v pořádku, a jiní začínají zažívat takzvanou krizi středního věku a mohou být náchylnější k pokušení. 

Samozřejmě to neznamená, že dobrý muž a milující manžel najednou začne podvádět, jakmile dosáhne 39 let. Věk člověka je jen doprovodným faktorem, který může zhoršit další okolnosti, které nutí lidi být nevěrnými.

Nadměrný zájem o sociální sítě

U párů, kde jeden z partnerů věnuje příliš mnoho času Instagramu nebo jiným sociálním sítím, riziko nevěry stoupá.

Virtuální vztahy mohou způsobit hádky a virtuální komunikace se může stát skutečnou. Oba faktory vytvářejí příznivé prostředí pro cizoložství.

Pracovní a služební cesty

Služební cesty, zejména s kolegy, je častým lákadlem pro nevěrníky. Odolat večerní atmosféře s kolegou či kolegyní je mnohdy těžké, zejména ve chvíli, kdy slavíte úspěšný obchod.

Nedostatek oxytocinu

Oxytocin, nazývaný také hormon štěstí (stoupá, když se objímáme a líbáme), hraje důležitou roli při vytváření a udržování důvěry ve vztah. Nedostatek tohoto hormonu se může stát spouštěčem, pokud jde o podvádění.

Nedokážete odolat pokušení

Existují lidé, kteří si nedokážou jen představit svůj život bez adrenalinu, který doprovází podvádění. Bez ohledu na věk, zkušenosti a další kritéria tito lidé podvádějí a ospravedlňují se tím, že se nemohou chovat jinak.

Skutečné důvody pro toto chování se liší a mohou být emocionálně ukryty hluboko uvnitř. Pravdou je, že pro některé lidi je velmi obtížné a téměř nemožné být monogamní.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu