Návyky starší generace, nad kterými dnešní mladí kroutí hlavou. Některé vás překvapí

Některé zvyklosti jsou natolik zažité, že je nemění ani mladá generace mileniálů. Ovšem jiným tradicím mladí nerozumí a často je bojkotují.

Pozvání vzdálených příbuzných na svatbu

Svatby jsou spojeny s mnoha tradicemi a zvyky. Dříve bylo tradiční pozvat všechny vzdálené příbuzné a dokonce i kolegy rodičů. Dnes mají novomanželé tendenci organizovat oslavu podle vlastního vkusu a obklopují se pouze těmi, s nimiž jsou pravidelně v kontaktu.

Uchovávání věcí pro „zvláštní příležitost“

Starší dámy a pánové, kteří vyrostli za války a v poválečných dobách, mají zvláštní vztah k věcem. Je pro ně těžké zahodit věci a nechat si je pro správnou příležitost. Parfém, který dostali k narozeninám, může zůstat neotevřený po dobu 20 let, na sada krásných nožů se může prášit mnoho let. Psychologové doporučují neodkládat život a užívat si ho hned teď.

Doma jen v županu

Tehdy byly šaty považovány za luxusní zboží a navíc neexistovalo žádné speciální oblečení „na doma“ – lidé prostě museli nosit staré oblečení, které nebylo vhodné pro venkovní použití. V dnešní době je docela snadné najít v obchodech a nákupních střediscích cenově dostupné domácí oblečení.

Speciální sada jídel pro oslavy a hosty

Každý slušný dům měl mít speciální sadu nádobí pro různé oslavy. Zabralo hodně místa a bylo zřídka používáno. Zároveň lidé používali pro každodenní použití poškozené šálky a talíře. Tato sada považována za známku prosperity a luxusu, byly darovány k výročí a na svatbách. Dnešní novomanželé dávají přednost tomu, aby dostali peníze, a poté si vybrali sklo podle vlastního vkusu.

Spodní prádlo určené pouze pro návštěvu lékaře

Většina lidí měla speciální sadu spodního prádla určeného pro návštěvě lékaře. Dnes je mnohem snazší najít krásné a pohodlné spodní prádlo pro všední používání.

Poskytování nevyžádaných rad

V dobách našich matek a babiček bylo zvykem každou chvíli radit. Doktor Seth Meyers uvádí, že lidé, kteří poskytují nevyžádané rady, o vás ve skutečnosti nemají zájem – jde spíše o jejich přání ovládnout vás. 

Schovávání starých knoflíků

Krabice nebo sklenice se spoustou starých knoflíků najdete téměř v každé domácnosti. Bylo těžké koupit kvalitní knoflíky, a proto je lidé schovávali. Děti si s těmito sklenicemi hodně hrály. Móda se mění rychle a lidé si kupují nové oblečení jen proto, aby měli něco nového, ne proto, že by se jejich předchozí oblečení opotřebovalo. Přesto je možné, že knoflíky přijdou znovu vhod, protože ekologové předpovídají vzestup „udržitelné módy“, kde se bude delší dobu používat kvalitnější oblečení.

Strach z toho, co si ostatní pomyslí

Závislost na názorech jiných lidí byla častá mezi vrstevníky našich babiček. Zvyk korelovat své chování s názory ostatních byl hluboce zakořeněn v hlavách lidí. Byly vzaty v úvahu nejen názory přátel, ale i názory vašeho šéfa, kolegů a dokonce i neznámých starých dam, které seděly poblíž vchodu do vašeho domu. Moderní psychologové naznačují , že důvod není v „kolektivním vědomí“, ale spíše v tom, že se nemilujeme.

Nechválit děti

Naši prarodiče své děti moc nechválili. Zdálo se jim, že tím, že to nedělají, chrání své děti před rozmazlováním. Je důležité projevovat lásku našim dětem.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu