Náš mozek se nedokáže nepřetržitě soustředit: Naučte se vypnout a snít

Každý z nás si pamatuje na určitý druh zasnění. Stává se to zejména studentům, kteří stereotypní výklad učitelů, přestanou vnímat a pohledem z okna se zasní nad něčím úplně jiným. Ve finále, je jedno, kolik nám je let, sníme všichni, bez rozdílu. Děje se tak poměrně často a výsledky jsou neuvěřitelné. Nad těmito myšlenkami strávíme až 47 % svého času.

Co je snění?

Snění lze definovat jako imaginární představu, kterou jsme schopni zažívat během bdělého stavu. Naše mysl se najednou začne unášet na růžovém obláčku a jsou vlastně jakýmsi příjemným prostředkem k odpoutání se od reality.

Snění je únik a snižuje úzkost a stres

Nevnímáním hluku „vnějšího“ světa necháte své myšlenky volně proudit, což v závěru podporuje duševní relaxaci a nacházíme se v takzvaném stavu alfa vlny.

Když jsme v alfa zóně, jsme klidní a nemyslíme na nic. Tím se sice chvíli sníží naše produktivita, ale je to dobře, neboť jsme pak schopni udržovat v normálu zdraví našeho mozku. Pravidelně odpočívat je nezbytné.

Po dlouhém pracovním dni a nějaké neshodě, upněte mysl jiným směrem. Nesmí to s tím vůbec souviset a naopak se uvolnit. Zkrátka a jasně se od všeho distancovat. Snění je užitečný nástroj k vyrovnávání se hrozeb a rušného prostředí.

Jak se přepnout do stavu „off“? Zkuste učinit následující kroky:

  • První věcí je, že odvrátíte pohled jinam, než do pracovního stolu a nenecháte se rušit
  • Dále se zhluboka nadechněte, pak pomalu vydechněte. Vše zopakujte.
  • Nakonec si představte něco příjemného a na to myslete.

Co si vybavit?

  • Můžete si představit sami sebe na vašem oblíbeném místě, např. v lese nebo to, po čem toužíte, převeďte v realitu – jedete v novém autě?
  • Pozitivní ladění mysli pomáhá zvládnout úzkost podobně jako meditace nebo jiné odpočinkové aktivity.

Zdroj: verywellmind.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu