Motivace, vůle, adrenalin

Můžeme říct, že to, co platí pro sportovní trénink a následný výkon v závodě, platí úplně stejně pro práci a výkon v zaměstnání. Zkusme se přidržet tohoto přirovnání a podívejme se na to, co vlastně výkon ovlivňuje. Je to motivace? Je to vůle? Nebo je to adrenalin?


Klid versus adrenalin

Dlouho si sportovní trenéři mysleli, že sportovec podá nejlepší výkon, pokud je v klidu. Postupně se ale ukazuje, že minimálně někteří sportovci potřebují být naopak pod tlakem. A někteří jsou někde v polovině obou krajních pólů.

Výkon

Sportovní i jakýkoli jiný výkon ovlivňuje řada faktorů – vytrénovanost (v zaměstnání pak zkušenosti a dovednosti), zdravotní stav, psychické a fyzické předpoklady, výživa a třeba i to, jak se zrovna vyspíte.

Ale hlavně ta hlava… přesněji řečeno psychický stav či mentální odolnost. Výzkumy udávají, že až 70% výkonu je o psychice!

Pro podání kvalitního výkonu jsou ale, samozřejmě, důležité všechny zmíněné faktory a je optimální, pokud jsou rovnoměrně zastoupeny.

Pokud máte tu výhodu, že vaše mysl je silná a odolná, absolutní úspěch vám sice nezaručí, ale můžete si být jistí, že nezklamete.

Úspěch

Někdo se sebou dokáže pracovat sám, jiný vyhledává motivační semináře, někdo preferuje individuální koučování. Vždy se doporučuje zaměřit se na práci s emocemi, myšlenkami a aktuálními psychickými stavy. Cílem je naučit se mít sám sebe pod kontrolou a umět v případě potřeby jednotlivé psychické aspekty regulovat. Pracuje se na sebepoznání a sebereflexi – učíte se sami sebe vnímat, sledujte, na co a jak reagujete, co vás jakým způsobem ovlivňuje.

A nakonec je potřeba zaměřit se na to, co můžete ovlivnit. A to jsou právě a jedině vaše myšlenky. Před důležitým výkonem byste měli být vyrovnaní, mít od sebe reálná očekávání, nepodceňovat se, ale ani se nepřeceňovat. Nebýt pasivní, ale vyvíjet na sebe příliš velký tlak je kontraproduktivní.

Motivace a vůle

Že hlava ovlivňuje i vůli a motivaci asi nikoho nepřekvapí. Teď jde o to, jak toho co nejlépe využít. Říká se, že „každý začátek je těžký“, zároveň ale každý začátek přináší něco nového, nové výzvy a podněty, což obrovsky zvyšuje motivaci. Ve chvíli, kdy se z „novinky“ stane rutina, motivace upadá a musí nastoupit vůle. Důležitou roli zde opět hraje nastavení splnitelných očekávání. A také určení si nějakého pevného cíle (který po dosažení můžete posunout či změnit). Vůli posílí vědomí, že když si to a to „protrpíte“, dosáhnete nějaké odměny. A odměnit se – na to nesmíte nikdy zapomenout, ne vždy přijde odměna či pochvala od ostatních.

Nároky práce a života vůbec se na vás hekticky hrnou a vy byste rádi využili všech dobrých rad, jak vše v pohodě zvládnout. Tak nezapomínejte – je to jen a jen ve vaší hlavě!

V tomto článku jsme se pokusili předat vám pár rad a tipů, jak zlepšit vaši výkonnost a odolnost. Nebojte se tedy alespoň pár z nich vyzkoušet v praxi.

 

 

Autor: redakce ProÚspěch.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 4 minuty
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí
Rozvod za 12 let 4 fotografie

Rozvod za 12 let

Tento příběh je z doby, kdy jsem ještě nebyl advokátem, a který jsem zdědil. Na začátku byla docela banální věc, že se klientka chtěla rozvést. Předpokladem r..

doba čtení: 4 minuty
GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 10 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 34 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 16 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti Czech E-LV s.r.o

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá