Motivace, vůle, adrenalin

Můžeme říct, že to, co platí pro sportovní trénink a následný výkon v závodě, platí úplně stejně pro práci a výkon v zaměstnání. Zkusme se přidržet tohoto přirovnání a podívejme se na to, co vlastně výkon ovlivňuje. Je to motivace? Je to vůle? Nebo je to adrenalin?


Klid versus adrenalin

Dlouho si sportovní trenéři mysleli, že sportovec podá nejlepší výkon, pokud je v klidu. Postupně se ale ukazuje, že minimálně někteří sportovci potřebují být naopak pod tlakem. A někteří jsou někde v polovině obou krajních pólů.

Výkon

Sportovní i jakýkoli jiný výkon ovlivňuje řada faktorů – vytrénovanost (v zaměstnání pak zkušenosti a dovednosti), zdravotní stav, psychické a fyzické předpoklady, výživa a třeba i to, jak se zrovna vyspíte.

Ale hlavně ta hlava… přesněji řečeno psychický stav či mentální odolnost. Výzkumy udávají, že až 70% výkonu je o psychice!

Pro podání kvalitního výkonu jsou ale, samozřejmě, důležité všechny zmíněné faktory a je optimální, pokud jsou rovnoměrně zastoupeny.

Pokud máte tu výhodu, že vaše mysl je silná a odolná, absolutní úspěch vám sice nezaručí, ale můžete si být jistí, že nezklamete.

Úspěch

Někdo se sebou dokáže pracovat sám, jiný vyhledává motivační semináře, někdo preferuje individuální koučování. Vždy se doporučuje zaměřit se na práci s emocemi, myšlenkami a aktuálními psychickými stavy. Cílem je naučit se mít sám sebe pod kontrolou a umět v případě potřeby jednotlivé psychické aspekty regulovat. Pracuje se na sebepoznání a sebereflexi – učíte se sami sebe vnímat, sledujte, na co a jak reagujete, co vás jakým způsobem ovlivňuje.

A nakonec je potřeba zaměřit se na to, co můžete ovlivnit. A to jsou právě a jedině vaše myšlenky. Před důležitým výkonem byste měli být vyrovnaní, mít od sebe reálná očekávání, nepodceňovat se, ale ani se nepřeceňovat. Nebýt pasivní, ale vyvíjet na sebe příliš velký tlak je kontraproduktivní.

Motivace a vůle

Že hlava ovlivňuje i vůli a motivaci asi nikoho nepřekvapí. Teď jde o to, jak toho co nejlépe využít. Říká se, že „každý začátek je těžký“, zároveň ale každý začátek přináší něco nového, nové výzvy a podněty, což obrovsky zvyšuje motivaci. Ve chvíli, kdy se z „novinky“ stane rutina, motivace upadá a musí nastoupit vůle. Důležitou roli zde opět hraje nastavení splnitelných očekávání. A také určení si nějakého pevného cíle (který po dosažení můžete posunout či změnit). Vůli posílí vědomí, že když si to a to „protrpíte“, dosáhnete nějaké odměny. A odměnit se – na to nesmíte nikdy zapomenout, ne vždy přijde odměna či pochvala od ostatních.

Nároky práce a života vůbec se na vás hekticky hrnou a vy byste rádi využili všech dobrých rad, jak vše v pohodě zvládnout. Tak nezapomínejte – je to jen a jen ve vaší hlavě!

V tomto článku jsme se pokusili předat vám pár rad a tipů, jak zlepšit vaši výkonnost a odolnost. Nebojte se tedy alespoň pár z nich vyzkoušet v praxi.

 

 

Autor: redakce ProÚspěch.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí
Hubnutí bez stresu 4 fotografie

Hubnutí bez stresu

Hladovění a striktní omezování jídla nikam nevede, cílem hubnutí by měla být proměna živočicha, který se krmí, v bytost, která jí. A tuto proměnu byste rozhod..

doba čtení: 2 minuty
StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí
Chytrý domov 4 fotografie

Chytrý domov

Stále více prostupují nové technologie naše domácnosti. Trendem pak je účelně spojovat jednotlivé komponenty chytrého vybavení do funkčních celků, které se da..

doba čtení: 2 minuty
CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí
Péče o prádlo 4 fotografie

Péče o prádlo

Možná vás nebaví číst cedulky na oděvech a informace, jak daný kus oděvu prát. Nebo sice cedulky čtete, ale prádlo stejně občas promícháte. Věřte tomu, že být..

doba čtení: 2 minuty
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 3 minuty
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí
Beze stop po akné 5 fotografií

Beze stop po akné

Většina žen nějaký problém s pletí má. Může to být jen zdání nebo pocit, každopádně je potřeba jej řešit, aby dál člověka neobtěžoval. Ať už máte pleť mastnou..

doba čtení: 3 minuty
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí
Hebké sny 3 fotografie

Hebké sny

Hedvábí je materiál ceněný už tisíciletí. Jde totiž o přírodní produkt s jedinečnými vlastnostmi. Dopřejte si hebké sny v hedvábném povlečení. Kde se hedvábí ..

doba čtení: 3 minuty
GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 24 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 24 lidí
Role, které hrajeme 4 fotografie

Role, které hrajeme

Počet rolí není stálý. Mění se podle toho, co zrovna děláte, s kým jste ve styku, kam jdete či čeho chcete dosáhnout. A ovlivňuje jej i aktuální psychický sta..

doba čtení: 4 minuty
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 24 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí
Barvy dětem 4 fotografie

Barvy dětem

Věděli jste, že barvy v dětském pokoji mohou výrazně ovlivňovat psychiku a nálady vaší ratolesti? Co dokáží barvy? Vybíráte-li barvy do dětského pokoje, pok..

doba čtení: 2 minuty
StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 28 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 24 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 5 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 24 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti Czech E-LV s.r.o

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá