Mít „správné kontakty“ je často polovina úspěchu. Jak si je také najít?

Ať už hledáte nové či lepší zaměstnání, nebo jste si právě založili svou vlastní firmu, velmi důležitým faktorem, který ovlivní váš možný úspěch či neúspěch, jsou kontakty, které máte či které se vám v brzké době podaří vytvořit. Mít ty správné kontakty se v dnešní době často považuje téměř za důležitější než mít schopnosti, znalosti a dovednosti.

Nepodceňujte skutečnost, že dobrým kontaktem může být kdokoli

Pod pojmem správný kontakt se přitom neskrývá jen znát někoho, kdo je na „správném místě“ a úspěšný v oboru, kterému se věnujete nebo chcete věnovat. Jako překvapivě účinné kontakty se totiž často ukáží být i osoby, od kterých bychom to tolik nečekali, jakou jsou rodiče kamarádů našich dětí, sousedé či přátelé našich přátel. Jak z těchto „relativně neznámých lidí“ udělat cenné kontakty?

Buďte aktivní a otevření

Efektivní síť kontaktů má širokou škálu lidí, včetně lidí mimo váš obor. Jak se tedy rozhodnout, zda někdo, koho potkáte ve výtahu nebo na narozeninové oslavě vaší dcery, je ten, koho chcete mít mezi svými kontakty? Předně to neberte příliš vědecky. Už jen to, že je vám dotyčný sympatický, je velmi dobrým důvodem, proč si ho přidat do své sítě. Buďte vždy otevření možnostem, přátelští a společenští. Klidně navažte konverzaci při příští cestě vlakem či autobusem, nikdy nevíte, vedle koho „užitečného“ můžete sedět.

Hledejte lidi, kteří jsou aktivní a zapálení pro svou práci, ať už je jakákoli, a zároveň kteří vypadají, že se zajímají o to, co děláte vy. Lidé, kteří dobře komunikují, jsou s větší pravděpodobností  „spojovatelé“, kteří mají své vlastní sítě kontaktů, do nichž se můžete zapojit.

Kontrolujte a hledejte na sítích

K vyhledávání nových kontaktů mohou dnes velmi pomoci Internet a nejrůznější sociální sítě. Najděte si chvilku na to brouzdat sociálními sítěmi svých přátel a věnujte pozornost tomu, zda v nich nejsou vlivní lidé z vašeho oboru nebo lidé, kteří pracují ve firmách na seznamu „vašich vysněných zaměstnání“. A teď ale to důležité, nebuďte „spammer“, nenavazujte spojení bezdůvodně. Místo toho vysvětlete, proč žádáte o představení nebo proč se představujete. Samozřejmě, že nejlepší čas pro navázání spojení je, když máte co nabídnout.

Nabídněte hodnotu

Síť svých kontaktů se vyplatí samozřejmě začít tvořit už dlouho předtím, než od své sítě něco potřebujete. Prokázání toho, že máte co nabídnout, buduje základ dobré vůle. Pokaždé, když mluvíte s někým ze své potenciální sítě, byste se ho měli nenápadně zeptat, na čem pracuje, abyste vždy věděli, zda náhodou nepřišel váš okamžik.

Buďte i vy dobrým kontaktem

V neposlední řadě, až se příště zúčastníte nějaké konference nebo se dozvíte o nějakém pracovním místě ve vaší společnosti, myslete při tom na lidi „ze své sítě“. Zeptejte se sami sebe, komu by se tyto informace hodily. Pak se s těmito lidmi o tyto záležitosti podělte. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že když se podobnou informaci dozvědí oni, také si ji nenechají pro sebe.

Zdroj: thebalancecareers.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu