Máte nízké sebevědomí? Je na čase ho zvednout!

Sebevědomí je jedna z nejcennějších ingrediencí. Zdravě věřit sám sobě lze považovat za dar, protože co si budeme nalhávat – ne každý z nás to dokáže. Jsou mezi námi tací, kteří toho sebevědomí mají až příliš, takže by jej mohli rozdávat po hrstech a stále by jim hodně zbylo. Pak jsou ale mezi námi tací, kteří sebevědomí nemají vůbec – ani špetičku. A právě těm se chceme věnovat v dnešním článku.

Možná i vy patříte k lidem, kteří zrovna sebevědomím neoplývají – ba spíše naopak. Sami sobě nevěříte, a tak nějak tiše doufáte, že to někdo udělá za vás. Jenže neudělá, bohužel. V životě to totiž funguje tak, že pokud si nevěříte sami, nikdo jiný to za vás neudělá.

Proto je potřeba věřit sám sobě a mít sebevědomí, díky kterému toho v životě hodně dokážete. Úspěšní lidé nemusí být nutně ti, kteří jsou v něčem nejlepší nebo třeba oplývají největší inteligencí. Často jsou to totiž lidé, kteří jen dostatečně věřili sami sobě.

Jak zvýšit své sebevědomí? Pár rad bychom pro vás měli!

Teď si možná říkáte, co všechno byste byli dokázali, pokud by hranice vašeho sebevědomí neklesala k nule. A víte co? Máte pravdu! Divili byste se, kolik toho dokáže člověk, který věří sám sobě.

Hravě překvapí nejen sám sebe, ale především své okolí. A vy to můžete dokázat taky, stačí jen své sebevědomí sebrat ze samotného dne a pořádně ho nakopnout. Chcete poradit, jak na to? V tom případě čtěte dál!

Tip první: inspirujte se lidmi, kteří za to stojí

Každý z nás má kolem sebe lidi, kterým se daří. Mohou to být vaši kamarádi, kolegové v práci nebo jen známí, které občas vídáte.

Na tom nezáleží. Jim se zkrátka daří, jsou úspěšní a dosahují všeho, na co si vzpomenou. V tomto případě není na místě žárlit nebo jim snad závidět – závist je sice typická lidská vlastnost, ale pro život naprosto nepoužitelná a zbytečná – ale naopak se jimi inspirovat.

A to myslíme vážně. Vezměte si z nich příklad. Zamyslete se nad tím, jak svých úspěchů dosáhli. Uvědomte si, co všechno pro dosažení svých cílů podstoupili a obětovali. A pak to zkuste taky tak.

Tip druhý: nečekejte na lepší okamžik

Lidé mají bohužel velmi často tendence věci odkládat, neustále je odsunovat a čekat na lepší příležitost, lepší okamžik. Děláte to taky? V tom případě přestaňte. Kdy jindy začít, nežli právě teď? Ne, opravdu nemusíte čekat do příštího pondělí.

Ne, opravdu nebude další měsíc lepší, nežli je tento. Právě teď a v tuto chvíli je ideální příležitost k tomu, abyste začali. Tak na co ještě čekáte? Seberte důvěru v sebe sama ze země, ať po ní nadále nešlapete a začněte. Teď hned!

Tip třetí: pouštějte se do věcí, do kterých se vám nechce

Že to zní bláznivě? Možná ano. A možná taky ne. Lidé s nízkým sebevědomím se neradi pouští do věcí, do kterých si nevěří. A jak by si na ně mohli věřit, když nevěří ani sami sobě?! Naopak lidé, kteří mají sebevědomí na rozdávání, často podstupují nové výzvy, do kterých se jim možná ani tolik nechce, ale oni si věří a věří tomu, že to dokáží. Zkuste být jako oni.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu