Máte často pocit, že rodiče nevnímají, co jim říkáte?

Nezáleží na tom, zda chcete podporu po rozchodu s partnerem, mluvíte o vašem novém outfitu nebo o tom, jaký máte názor na sňatky homosexuálů. Můžete mít milión argumentů, které vás vedly k vašemu rozhodnutí, ale vaši rodiče neakceptují ani jeden z nich. Často ani nevnímají vaše slova. Existuje několik jednoduchých způsobů, jak rodiče přimět, aby vás konečně začali poslouchat.

Důležité je správné načasování

Načasování je všechno. Ať už hledáte emocionální podporu nebo něco jiného, musíte vše správně načasovat. Nalaďte se na to, co se v rodině děje, a vyberte si čas, kdy si budete povídat, když vaši rodiče nebudou stresováni ani vyrušováni jinými okolnostmi. Je jednodušší vést konverzaci, když jste v autě, než ráno, když se všichni snaží opustit dům. Pomůže také začít větou: „Máš dnes čas si promluvit?“

Pokud se nacházíte v krizi nebo potřebujete naléhavou pomoc, pak to neplatí – prostě jděte do toho.

Používejte často „Já“

Tento způsob je spolehlivý. Místo toho, abyste řekli: „Vůbec se o mě nestaráte, zkuste toto:„ Cítím se opravdu rozrušený, když…..“

Když použijete výroky „já“, přebíráte odpovědnost za své vlastní emoce, místo abyste se snažili „obviňovat“ někoho jiného. Když použijete slovo „vy“, může se druhá osoba cítit napadena, a je tedy mnohem méně pravděpodobné, že vás bude poslouchat.

Netlačte na ně

Přístup „bez tlaku“ ke komunikaci může fungovat opravdu dobře. Promluvte si s rodiči bez nátlaku na zpětnou vazbu.

Tento přístup může fungovat, protože je méně náročný než přímý požadavek. Poskytuje vašim rodičům čas na promyšlení problému. Navíc to ukazuje, že jste trpěliví, rozumní a dospělí.

Vyzkoušejte aktivní poslech

Pokud chcete, aby vás rodiče poslouchali, musíte je také poslouchat. Aktivní poslech je skvělá technika, která ostatním ukazuje, že vnímáte ostatní, co vám říkají.

Někdy stačí jen náznak toho, že vnímáte, co vám rodiče říkají a může zmizet napětí mezi vámi.

Dejte si pauzu a zkuste to znovu

Přes veškeré vaše úsilí se někdy rozhovor zvrhne v hádku. Až příště ucítíte, že rozhovor s vašimi rodiči směřuje k hádce, zastavte se a dejte si pauzu. Shromážděte své myšlenky a přemýšlejte o tom, jak byste chtěli být osloveni. Jakmile všichni trochu vychladnou, můžete to zkusit znovu s touto novou strategií.

Každý jednou za čas vybuchne. Pokud litujete něčeho, co jste řekli nebo udělali, když jste byli naštvaní, vzdejte se toho a omluvte se. To ukazuje, že jste ochotni převzít odpovědnost za své činy a vaši rodiče vám pravděpodobně uvěří.

Pokud jste to několikrát zkoušeli a máte pocit, že se nikam nedostanete, přemýšlejte o tom, s kým dalším můžete mluvit – kamarád, sourozenci.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu