Kylian Mbappe: Z chudé pařížské čtvrti do fotbalové síně slávy

Příběhy vrcholných sportovců v sobě pokaždé mísí talent a tvrdou dřinu. Výjimkou není ani teprve dvacetiletý Kylian Mbappe. Pojďme se společně podívat na vzestup jednoho z největších talentů současného fotbalu. 

Některé životní příběhy nemusí obsahovat velké pády, abychom si z nich mohli něco vzít. Třeba Kylian na své cestě do PSG moc odmítnutí a neúspěchů nepoznal. Mnohem víc než talentu všechno ale přikládá tvrdé dřině. Rozhodně totiž neměl cestu na vrchol vymetenou rodiči nebo známostmi…

Kde Kylian Mbappe poprvé obul kopačky?

Velký fanoušek Cristiana Ronalda vyrost v poměrně skromných poměrech na předměstí Paříže. Jeho rodné město Bondy je jedním z francouzských banlieue, neboli míst, kde žijí hlavně imigranti, nezaměstnaní a obecně sociálně slabší lidé. Právě v těchto problémových čtvrtích poměrně často docházelo a stále dochází ke kriminální činnosti včetně terorismu. Dostat se z banlieues není vůbec jednoduché. Utéci se podařilo ale i několika dalším fotbalovým reprezentantům Francie ať už šlo třeba o Paula Pogbu nebo Blaise Matuidiho.

Kylian Mbappe poprvé nazul střelecké kopačky ještě v Bondy. AS Bondy se tak stalo prvním klubem, kde si pozdější velikán francouzského fotbalu zahrál. Už jeho tehdejší trenér měl jasno, že Kyliana v Bondy dlouho neudrží. Podle jeho slov šlo o nejlepšího hráče, kterého kdy měl tu čest trénovat. Už v šesti letech zářil mezi ostatními dětmi a hlavně byl velmi pokorný a učenlivý. Cokoliv se mu řeklo na tréninku bral velmi vážně. Rady a typy trenérů plnil do puntíku, zkrátka byl předurčen pro hvězdnou kariéru.

Změna působiště a cesta na výsluní

Samozřejmě talent neshledával v Kylianovi jenom trenér, seběhlo se hned několik fotbalových scoutů. Ve svých dvanácti letech tak Kylian Mbappe vyrazil obhlídnout evropské velkokluby. Zájem o něj projevila Chelsea a o pár let později také Real Madrid. V šestnácti se ale rozhodl dát přednost Monaku. 

V prvním roce v novém klubu dostal Kylian prostor zazářit. Stal se nejmladším hráčem, který za Monako vstřelil branku. Uběhlo několik úspěšných sezón, než přišel v kariéře další opravdu zlomový moment. Zájem o něj projevil mistr francouzské ligy – klub PSG. Kylian podepsal a stal se druhým nejdražším hráčem fotbalové historie. Navíc přišlo mistrovství světa, kde opět mohl ukázat své kvality v dresu francouzské reprezentace. Asi nemá smysl zmiňovat, že se to znovu povedlo fenomenálně – nesl velké zásluhy na zisku titulu.

Úspěšný ale stále pokorný

Pokud opravdu existuje něco v čem Kylian Mbappe kromě fotbalu vyniká, pak je to přístup k životu. Svůj astronomický úspěch totiž připisuje zejména tvrdému tréninku a obrovskému zápalu. Několikrát v rozhovorech zmínil, že ve fotbale je vše možné jen díky dřině. Navíc zmiňuje, že v sebe vždy věřil a věděl, že bude schopen jednou dosáhnout velkých věcí

Nejde jen o zápal a touhu uspět, musíte tvrdě pracovat.

– Kylian Mbappe; rozhovor pro beIN Sports – 

Přestože si ve velmi mladém věku zajistil Kylian obrovské jmění a slávu, zůstává při zemi. „Možná mám velký náskok oproti vrstevníkům, stále jsem ale dítě.” řekl v rozhovoru. Udržuje si navíc stále pověst pokorného a velkorysého člověka. Pokud se podíváme zpět na Mistrovství světa, honorář z každého zápasu (dostával přibližně půl milionu korun za zápas) věnoval sdružení, které umožňuje sportovat dětem se zdravotním postižením. 

Co vás na příběhu mladého supertalentu překvapilo nejvíce?

Autor: Jan Hobler
zavřít reklamu