Kyberšikana aneb na co si dát pozor?

V dobách našich rodičů a prarodičů se šikana projevovala v reálném světě, s pokrokem doby se ale přesunula do online světa a je označována jako kyberšikana. To je velký problém dnešní technologické doby, jelikož spousta dětí je doslova závislá na svých mobilních telefonech a vše, co dříve dělaly v reálu, se přesouvám do kyber-reality. A to právě i šikana.

Co se považuje za kyberšikanu?

  • Odesílání soukromých fotografií online bez svolení majitele.
  • Urážlivé nebo protivné komentáře o někom na sociálních sítích.
  • Vyloučení někoho z online her.
  • Posílání urážlivých nebo ohrožujících textových zpráv.

Známky kyberšikany jsou podobné znakům šikany v reálném životě

  • Děti se vyhýbají škole a přátelům.
  • Od počítače a tabletu dávají ruce pryč.
  • Jsou nervózní při přijímání textové zprávy nebo e-mailu.
  • Po použití počítače je jejich chování velmi negativní.
  • Stahují se do sebe.

Co dělat, když zjistím, že je mé dítě obětí kyberšikny?

Mluvte o tom – pro vaše dítě bude být obtížné komunikovat – může být v rozpacích nebo si dělat starosti s tím, co si o nich myslíte. Zkuste jim klidně naslouchat, aniž byste se hned rozzlobili a přerušovali je. Dejte jim vědět, že to není jejich chyba. Nesuďte je. Dejte jim najevo, že jste tu pro ně.

Zablokujte pachatele, aby nemohl nadále šikanovat. Každá sociální síť má své nastavení, které tuto možnost umožňuje. To samé platí i pro online hry.

Uchovávejte důkazy – Pořizujte si všech zpráv a fotografií. Vytiskněte e-maily a texty ukládejte. Poznamenejte si všechna použitá telefonní čísla nebo e-mailové adresy.

Navštivte školu svého dítěte a promluvte si s jeho učiteli. Musí být se situací obeznámeni.

Nahlaste to – Jestliže kyberšikana probíhá přes sociální sítě jako je Facebook, YouTube, Twitter, nahlaste to, všechny tyto sítě mají zavedené zásady.

Nechte své děti stále používat telefony nebo tablety. Proč? Protože mnoho dětí se obává, že jejich telefony, tablety nebo notebooky budou v důsledku kyberšikany odebrány, a proto raději mlčí. Místo toho jim upravte jejich používání a pokuste se je vést k tomu, aby používali svá zařízení ve stejné místnosti jako vy.

Pečlivě zvažte, zda je vaše dítě ve věku, kdy je schopno používat telefon pro online komunikaci.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu