Koenzym Q10 je základní látkou pro výrobu energie v mitochondriích buněk. Vlastní také antioxidační vlastnosti a je nezbytný pro fungování těla. Lze ho mimo jiné získat z příjmu některých druhů vybraných potravin – luštěnin, ořechů, zeleniny, masa a ryb.
Je velmi důležité udržovat zdravou hladinu tohoto koenzymu. Přináší totiž řadu zdravotních výhod.
Zlepšuje výkon při fyzickém cvičení
Koenzym Q10 je nezbytný pro produkci energie (ATP) v buňkách a zvyšuje tak efektivitu pro cvičení. Snižuje oxidační stres a únavu, což ovlivňuje také funkci svalů.
Předchází kardiovaskulárním chorobám
Koenzym Q10 zabraňuje tvorbě ateromů v tepnách (odpovědných za rozvoj kardiovaskulárního onemocnění). Rovněž přispívá ke zlepšení srdce. Lidé, kteří užívají skupinu léčiv, zvané statiny, (snižují hladinu cholesterolu) se potýkají s poklesem koenzymu Q10. Je tedy potřeba ho do těla vpravit.
Zabraňuje předčasnému stárnutí
Chrání pokožku před útoky volnými radikály. Koenzym Q10 v krémech taktéž účinně chrání před sluncem a vznikem rakoviny kůže.
Zlepšuje funkci mozku
S přibývajícím věkem mají hladiny koenzymu Q10 tendenci klesat a naopak zvyšovat náchylnost buněk k oxidačnímu poškození. Děje se tak zejména v mozku. Brání rozvoji nemocí typu Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby.
Zvyšuje plodnost
Oxidační poškození se dotýká změn v reprodukčním systému, má neblahý dopad na spermie u mužů a vajíčka u žen. Doplněk s koenzymem Q10 příznivě ovlivňuje plodnost.
Bojuje proti rakovině
Díky svým antioxidačním vlastnostem chrání koenzym Q10 buněčnou DNA před oxidačním poškozením a přispívá tak k prevenci rakoviny.
Přehled potravin s koenzymem Q10:
- Maso – vepřové, kuřecí a játra
- Mastné ryby – pstruh, makrela a sardinky
- Zelenina – špenát a brokolice
- Ovoce – pomeranče a jahody
- Luštěniny (fazolové klíčky a čočka)
- Sušené ovoce, arašídy, vlašské ořechy, pistácie a mandle
Zdroj: tuasaude.com