Když nám život připadá jako klec a jak se z ní dostat

Pocit, že jsme v kleci, může pramenit z různých faktorů, které souvisejí s naším citovým i pracovním životem. Často navíc nevíme, jak se z této nepříjemné situace dostat. Dobrou zprávou je, že tento pocit lze překonat. Musíme ale mít odvahu spolehnout se na své vlastní síly.

Vztah, který nefunguje, nás drží v kleci

Láska nás v mnohém překvapuje, ale ne vždy pozitivně. Vztah, který nefunguje, je jednou z hlavních příčin pocitu, že jsme v kleci. Neopětované city, chování vzdálené našemu ideálu, hádky, pocity viny a útlak jsou jen některé příklady nejčastějších důvodů. Špatný či toxický vztah nás uvězní ve světě nejistot a obav, často racionálnějších, než se mohou zdát druhým.

Zůstávat na tomto „citovém místě“ je pro nás jako jít do vězení, ale nemáme sílu se z něj dostat. Ve zdravém vztahu by první zbraní byl dialog, porozumění, nalezení správné cesty vpřed pro vás oba, ať už společně, například při práci na odstranění překážek ve vztahu, nebo odděleně, pokud už není co řešit.

Pokud se však jedná o nezdravý vztah, je odchod jediným skutečným řešením. Nemusíme to vysvětlovat nikomu jinému než sami sobě, musíme si vzít svůj život zpět a jedinou cestou je jít dál.

Práce, která nás vězní v nejistotě

Zcela odlišným problémem je svět práce. Velmi častou první příčinou může být nejistota, která často vyústí ve známý syndrom podvodníka. Necítíme se na svou práci, bojíme se, že neplníme své povinnosti nejlépe, jak umíme, bojíme se, že uděláme špatný dojem a že nás nadřízení pokárají. Nebojte se, tyto obavy sdílí mnoho z nás, zejména při kontaktu s novou prací.

Víra v sebe sama je nepostradatelnou součástí skládačky. Nesmíme se stále bát, že svou práci nezvládneme, nesmíme podceňovat své schopnosti, kvalifikaci, zkušenosti. Všechno má svou hodnotu, tajemství spočívá v tom, že to umíme využít.

Smutná žena na židli.
zdroj: unsplash.com

Pokud ale mluvíme o práci, která se vám nelíbí, protože to není vaše vysněná práce, protože šéf je panovačný nebo protože prostředí je toxické a vy jste vystaveni útokům a obtěžování, odejděte. Musíte v sobě najít sílu a odvahu to udělat.

V některých případech se vám to bude zdát nemožné, práci potřebujete, nemůžete ji opustit, ale vždy musíte mít na paměti, že vaše duševní zdraví je na prvním místě a musíte o něj pečovat. Mít práci, ale každý den v ní umírat, je horší než ji nemít a začít znovu od začátku.

Jsme v kleci, protože se nám nelíbí náš život

Pokud se nám nelíbí náš život, změňme ho. Často je to útlak každodenního života, který způsobuje, že se cítíme jako v kleci. Kromě práce a lásky je tu „problém“ přátelství, rodiny, našeho vzhledu, nudy, která vede k úzkosti. Vyplňte své dny a zbavte se této zátěže.

Především se s někým podělte o důvod této tísně. Mluvte, vyprávějte svůj příběh a požádejte o pomoc, když si myslíte, že to nezvládnete. Od tohoto bodu se odvíjí druhý. Socializujte se, překonejte strach z konfrontace s druhými, vytvořte si síť přátelství a bezpečných útočišť, zaveďte fáze zábavy a rozptýlení, které vás odvedou od úzkostí.

I proti nudě lze bojovat. Cítíte se uvězněni, protože se vracíte domů a nevíte, čím byste měli vyplnit volný čas a prázdnotu? Věnujte se sportu, navštěvujte kurzy vaření, choďte každý den na procházku, pořiďte si domácího mazlíčka, udělejte si čas jen pro sebe.

Můžeme pocit uvěznění v kleci překonat?

Odpověď na tuto otázku zní ano, a to nejen způsoby, které jsme uvedli, ale také analýzou sebe sama, abychom pochopili, co v nás tento „neduh“ vlastně vyvolává. Nejsme v tom sami, „zavírání do klece“ je v dnešním světě rozšířený pocit, diktovaný společností, která postupuje nezvládnutelným tempem, a osobními vztahy, které jsou stále více virtuální.

Každou situaci vnitřní nepohody lze překonat tím, že na ní budeme pracovat. Být pod tlakem je pro mnoho lidí běžné, první kroky k tomu, abychom se dostali z této pomyslné klece, která se zdá být tak skutečná, musíme udělat my sami.

Zdroj: vanityfair.it, psiche.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu