Jste módní fanatik? Přinášíme 10 profesí, kde se můžete uplatnit

Ve světě módy je řada zajímavých profesí a není to jen o samotném oblékání. Pokud si tedy myslíte, že je tu práce pouze pro návrháře, stylisty a vizážisty, tak se pletete. Ještě je tu člověk, který stojí modelem, někdo to musí dokumentovat, ale stále to není vše. Součástí bývá i organizace módních přehlídek, koučování, analýza, atd.

V tomto odvětví se nalézá nepřeberné množství kariérních možností. Pokud nějakým způsobem milujete módu, pak je to pro vás jedinečná příležitost.

Organizátor módních akcí

Uspořádat módní přehlídku není snadné. Producenti módních akcí spolupracují s designéry a modely, někdy je dokonce i koučují. Módní přehlídka není jen o tom, že si na sebe model něco obleče, je to zejména o důmyslném a rafinovaném konceptu – od zobrazení na těle, způsobu nošení až po další detaily.

Počáteční náklady nejsou nijak náročné, není potřeba mít x zaměstnanců, dokonce ani kancelář, ale co je nezbytné, je rozhodně sebe-propagace. Kladné vztahy a doporučení jsou pro tento typ práce klíčové. Komunikujete s lidmi prostřednictvím webu, kde budete mít své online portfolio – i v tištěné verzi.

Než se vydáte tímto směrem, měli byste rozumět módním přehlídkám, pracovat s kreativními lidmi a být dostatečně flexibilní. Potenciál příjmů, závisí na počtu vašich klientů a na tom, jak jsou viditelní.

Kontrolor ochranných známek

Móda je založená na kreativitě a taková práce je nesmírně důležitá. Možná nikdo neví, že tu jsou pracovní pozice jako právníci. Ti zastupují vlastníky firem v oblasti autorských práv a ochranných známek.

Plno lidí se tak k této profesi dostává třeba i poté, co vlastní butiky. Jedná se o schopné lidi, kteří se tomu chtějí naplno věnovat a v podstatě sloužit módnímu průmyslu.

Trenér obchodních dovedností

Tento druh podnikání je ideální pro někoho, kdo má firemní zázemí a chce investovat čas do módy. Budete vést návrhářské firmy při řízení jejich podnikání – od růstových plánů po každodenní úkoly, jako je shromažďování faktur a vedení účetnictví.

Může to zahrnovat také koučování kreativního designéra o tom, jak pracovat v různých obchodních podmínkách. S tím souvisí další bod.

Kouč

Náklady pro začátek podnikání v oblasti koučování módy jsou minimální, ale potenciál výdělku je značný. Poradenské služby v oblasti výzkumu se zavedenými podniky mohou při stálé klientele vydělat až šestimístné platy.

Módní blogger/ka

Módní blogy jsou samozřejmostí a jsou dobrou reklamou. Nevyžadují nadměrné investice, protože vývoj a hostování webových stránek je poměrně levnou záležitostí. Je na nich však potřeba udělat kus práce a neustálé inovace.

Ať už procházíte všemi ulicemi města, abyste našli ty nejdokonalejší fotorámečky nebo něco jiného, jsou to kroky předních návrhářů a sledování trendů se nevyhnete.

Pozitivní je, že módní blog, je třeba doplňkem vašeho stávajícího zaměstnání. Můžete si založit blog sami i při hledání zaměstnání a nepotřebujete žádné velké výdaje v hotovosti.

Foto stylista/ka

Fotografičtí stylisté spolupracují s fotografy a určují místa a oblečení pro natáčení, nákup nábytku a doplňků. Zajišťují, aby focení probíhalo podle plánu. Foto stylisté jsou placeni za každou hodinu nebo podle projektu.

Redaktor – publikace PR

Jestliže chcete, aby si vás všimla média, oslovte také někoho, kdo vám sepíše kvalitní články a umožní posun v internetových prohlížečích na přední příčky. Tak si vás média a jiní fashionisté všimnou daleko dříve.

Vaším úkolem je vytvořit silnou značku pro své klienty, abyste se odlišili od ostatních návrhářů. Týká se to tedy i spolupráce s módními redaktory.

Chcete získat umístění v časopisech a být s modely a celebritami? Musíte pro to něco udělat. Stěžejní je, dostat se na veřejnost, mít důkladné znalosti o mediálních trendech a prokázat hodnotu své práce.

Osobní stylista

Byli byste překvapeni počtem lidí, kteří jsou ochotni zaplatit někomu slušnou cenu, aby jim prohledal šatník a oživil ho módními a stylovými akcenty. Můžete provozovat vlastní nákupní službu a získat tak peníze z hodiny na hodinu.

Módní ilustrátor

Pokud jste umělecký nadaní, možná budete úspěšní v roli módního ilustrátora. Pomocí pastelů, tužek, olejů, barev, značek, dokonce i počítačů, lze vytvářet náčrty, které vyjadřují návrhy a nápady.
Jako ilustrátor pracujete striktně pro návrhářskou/módní společnost, ale klidně i na volné noze z domova či ve studiu.

Maloobchodní analytik

Schopnost identifikovat nastupující trendy, z vás učiní oblíbence v jakémkoliv okruhu módy. Stát se nepostradatelným zdrojem pro obchodníky je sen mnohých analytiků.

Maloobchodní analytici využívají svou vášeň pro módu a data, a tak pomáhají maloobchodníkům učinit zásadní rozhodnutí o nákupu a prodeji.

Zdroj: businessnewsdaily.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu