Jaylon Smith: Optimistou na hřišti i mimo něj

V životě přijdou chvíle, kdy je optimistická mysl opravdu jedinou cestou ven. Své o tom ví i hráč amerického fotbalu Jaylon Smith. Jeho obrovský talent málem znehodnotilo zranění. Odhodlání spojené s úsměvem na tváři mu ale nakonec pomohlo splnit nejeden dětský sen.

Řekněme si upřímně, svět amerického fotbalu je pro mnoho Čechů a Slováků španělskou vesnicí. Není se čemu divit, až na pár výjimek není moc míst, kde v našich končinách s tímto sportem přijít do kontaktu. I americký fotbal ale nabízí hromadu zajímavých osobních příběhů k inspiraci – příběhů o úspěchu, dramatických pádech i velkých vzestupech.

Talent jménem Jaylon Smith

Čtyři roky zpátky mohl Jaylon Smith sedět v pohodlí svého gauče a rozjímat nad tím, za co utratí odměnu za přítomnost v jarním draftu NFL. Celkově 10 milionů dolarů se mu ale nakonec osudově vzdálilo. Místo blyštivé částky na účtu, pravděpodobně nové smlouvy v týmu a pohodové posezónní dovolené ho totiž čekal nekonečný maraton mezi doktory. Ve svých dvaceti letech byl postaven před největší nejistotu v životě – bude ještě někdy schopen nastoupit na hřiště?

Příběh Jaylona má podobnou zápletku jako hromada dalších příběhů vrcholových sportovců. Snovou kariéru mladého linebackera totiž narušil přetržený přední křížový vaz v koleni. Kromě toho v posledním zápase za Notre Dame utrpěl ještě poškození nervů levé nohy a ztratil v ní cit. Po nahlédnutí do spisů dalo mnoho týmů od Jaylona ruce pryč. Přišly znalecké posudky, nikdo ale nedokázal s jistotou určit, zda se bude moci ještě někdy vrátit do plné zátěže zápasů NFL.

„Proč zrovna teď, proč to načasování?”

Samozřejmě Jaylon Smith nebyl ze situace vůbec nadšený. Sám si ale uvědomoval, že záleží hlavně na něm. Nezastavitelný optimista proto začal bojovat – sestavil si dva plány.

Plán A spočíval v návratu do NFL. Šanci na návrat mezi elitu mu umožnil tým Dallas Cowboys. První rok sice kvůli rehabilitacím vůbec nenastoupil, druhý se snažil dát psychicky dohromady, až třetí rok se vše začalo vyplácet. Přetavil svou odhodlanost a optimismus v úspěch a vypracoval se zpět mezi nejlepší linebackery v NFL. Finanční situace? Rehabilitace ho stály pořádný balík, Dallas Cowboys mu ale nabídli prodloužení smlouvy v celkové hodnotě 64 milionů dolarů. První plán tedy vyšel naprosto dokonale.

Nepřehlédněte: Steffi Grafová a její cesta za tenisovým snem.

Plán B zohledňoval Jaylonův druhý životní sen – být úspěšný podnikatel. Ačkoliv původně plánoval zaměřit se pouze na jeden z dvojice plánů, úspěch v prvním mu zaručil zdánlivý úspěch v druhém. Jakožto hrdý člen amerického výběru začal prodávat oblečení pod osobní značkou. Zároveň investoval do tří lokací v rodné Indianě a několika dalších v okolí Dalasu, kde pod záštitou firmy iCRYO vybudoval regenerační centra zaměřená na kryoterapii. „Věřím, že tento nový způsob regenerace pomůže všem napříč věkovým spektrem včetně profesionálních sportovců” vyjádřil v rozhovoru nadšení pro svou investiční příležitost. 

Cílevědomý, věrný i pokorný optimista

Z každého rozhovoru, který Jaylon Smith poskytne, je vždy cítit velký respekt a pokora. Vyjádřil se, že aktuálně se zaměří na americký fotbal a podnikání nechá na později. Dostalo se mu mimochodem velmi zkušeného mentora. Ve světě byznysu se seznámil s Jerry Jonesem, majitelem Dallas Cowboys. Už od příchodu Jaylona do týmu si rozuměli a šušká se, že novou a vylepšenou smlouvu dostal právě z tohoto důvodu. Ať už to bylo tak či onak, Jaylon výrazně projevuje klubu věrnost a netají se prohlášením, že mu chce vrátit co možná nejvíce za šanci, kterou mu poskytl. Vrátil se naplno do fotbalu, rozjel úspěšné podnikání a chce pokračovat dál. „Chci se stát jedničkou v byznyse” prozradil svým fanouškům. Tak uvidíme, kam kroky sympatického hráče povedou.

Co říkáte na přístup Jaylona Smitha? Líbí se vám věrnost klubu, optimismus, který mu pomohl k návratu k profesionálnímu sportu nebo nejvíce oceňujete jeho cit pro vzdělávání v byznyse?

Autor: Jan Hobler
zavřít reklamu