Jaký typ zaměstnance může potopit celou vaši firmu?

Nejdůležitější při začínajícím podnikání (a nejen při tom začínajícím) je rozlišit, kteří lidé vám skutečně pomohou a kdo bude spíš přítěží. Významným faktorem je produktivita jednotlivých členů týmu. Bohužel existuje skupina lidí, kteří nejsou schopni odevzdávat svou práci včas, a ještě k tomu vytvářejí celou řadu problémů, které se v mezilidských vztazích uvnitř firmy musí řešit.

„PTS“

Jde o typ člověka, kterému se říká „potenciální zdroj potíží“ neboli PTS (z anglického Potencial Trouble Source). Zaměstnanec, jehož nálady i pracovní výkony připomínají jízdu na horské dráze. Má dny, kdy se mu vysloveně daří a práce mu jde rychle a bezchybně, na případné problémy reaguje pohotově a snaží se najít skutečně rychlé a efektivní řešení.

Toto úspěšné a produktivní období, bohužel, střídá „špatná nálada“, kdy se dotyčnému nedaří a je náchylný k dělání chyb. Zároveň není schopen v těchto situacích nacházet účinné řešení a stávající problémy spíše nafukuje a vysvětluje, proč něco nejde zvládnout. Zkrátka, někdy firmě pomáhá, ale jindy naopak svým nepředvídatelným chováním jen přidělává starosti.

„SP“

Také můžete narazit na člověka, kterého nazýváme „brzdič“, neboli SP (z anglického Suppressive Person, utlačitelská osoba). Tady se jedná o člověka, který má obrovský talent získávat si důvěru lidí kolem sebe, vytváří dojem bezvýhradné loajality a ochoty přispívat, ale zároveň po čase dokáže v týmu vytvořit dojem své vlastní nepostradatelnosti. Vedle takového člověka vás napadá, že pokud on vaši firmu opustí, své podnikání můžete rovnou „zabalit“.

Pokud je ve vaší blízkosti, vystupuje jako pracant století a souhlasí se vším, co řeknete. Jenže ouha! Za vašimi zády se chová úplně jinak a bez rozpaků vás začne pomlouvat, před ostatními shazovat vaši autoritu a podobně. Takový člověk bývá velice chytrý a své jednání umí velmi dobře maskovat. A co hůř, čím je inteligentnější, tím větší problém je jeho odhalení. „Brzdič“ ve finále nemůže prokázat žádné reálné výsledky své práce, ale svými intrikami navíc vytváří v týmu negativní atmosféru.

Vyhnout se jim!

Sami můžete vidět, že právě tyto dva typy lidí vás ani vaše podnikání rozhodně nepodpoří. Je nezbytné se jim vyhnout, i když na první pohled často působí mile a příjemně. Rychle se zbavte těch, kdo věci kolem vás spíše komplikují a hledají výmluvy, co a proč nejde nebo není hotovo. Potřebujete takový tým, který vás „podrží“ a je složený z lidí, kteří jsou ochotni pracovat a mají chuť hledat řešení. To je to přínosné!

Tito lidé plýtvají vaší pozorností, kterou byste jinak mohli využít k rozvoji a expanzi podnikání. A budete se možná divit, právě tato skutečnost je častým důvodem, proč spousta skvělých firem zanikla nebo má problémy s růstem a prosperitou.

Problematické zaměstnance, stejně jako manipulátory (kterými vlastně jsou), je velmi těžké odhalit už na začátku. Buďte velmi vnímaví a pokud se vám i nějaká drobnost „nezdá“ nebo k danému člověku a jeho vystupování „nesedí“, zbystřete. A jestliže už takového člověka do týmu přijmete, neotálejte a zbavte se ho dřív, než nahlodá ostatní lidi i celé vaše snažení.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT