Jaký byl Niki Lauda podnikatel? Z pilota Formule 1 se stal vcelku úspěšný majitel aerolinek

Ovládání pekelně rychlých strojů bylo Nikimu Laudovi prostě souzeno. Jeho začátky v motorsportu byly předmětem nejednoho dokumentu a knihy. Niki se totiž narodil do rodiny bohatého vídeňského finančníka, který už svému synovi nalinkoval kariéru businessmana. Ten si ovšem postavil hlavu, vzal si půjčku a začal na vlastní pěst závodit.

Niki Lauda zakládá aerolinky

V roce 1979 ukončil Niki Lauda poprvé svou kariéru závodníka ve Formuli 1. Ihned se vrhl do leteckého průmyslu a založil aerolinky. Dodnes je tak Lauda považován za jednu z nejvlivnějších osobností rakouského letectví. Mezi první letadla, které si Niki pořídil, byly turbovrtulové Fokkery F-27, se kterými přepravoval cestující po Rakouska a na malá evropská letiště. Tyto stroje pak samotný mistr světa i pilotoval.

Zlomová byla tragédie v Thajsku

Jeden ze zlomových okamžiků byla letecká havárie Laudova letadla v Thajsku. V květnu 1991 totiž let z Bangkoku do Vídně postihly technické problémy v podobě rozbitého motoru. Následoval nekontrolovatelný pád z výšky 1200 metrů. V důsledku toho zahynulo všech 213 lidí na palubě, což byla pro Nikiho Laudu obrovská tragédie. Sám byl ovšem odhodlaný celou věc objasnit a očistit své jméno.

CITÁT: Pocit štěstí je váš nepřítel. Oslabuje vás to. Najednou máte co ztratit.

Niki Lauda

Nyní jsou Nikiho aerolinky pod značkou Ryanair

Celoživotním heslem tohoto závodníka bylo Vzdát se je něco, co Lauda nikdy nedělá. To se potvrdilo i v jeho leteckém podnikání. I když přišlo v průběhu několika let pár pádů na dno, Niki se letectví nikdy nevzdal. Poslední kapitolou tak byl odkup jeho aerolinek nízkonákladovou leteckou společností Ryanair, která využívá Laudova letadla dodnes.

V těchto dnes si připomínáme nedožité narozeniny Nikiho Laudy, který se narodil 22.2. 1949. Patřil k významným osobnostem nejenom ve světě Formule 1, ale také v letectví. Geny finančníka rozhodně nezapřel, protože jeho podnikání bylo velice prosperujícím podnikem.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu