V dnešní uspěchané době má většina lidí problém s únavou a nedostatkem energie. Budete se možná divit, ale jsou zde přímé důkazy, které souvisí se spánkem. Spánek je velmi důležitý, protože během něj dochází k revitalizaci našich funkcí. Jak byste bez spánku chtěli zvládnout práci a ještě se starat o domácnost? Zřejmě horko těžko, i proto je rozhodující si říct pár tipů, jak zase přirozeně usnout. Jak ty hodiny navíc využijete, je již na vás.
Jak přirozeně usnout?
Přírodní medikamenty z medu jsou populární způsob, jak navodit spánek. Používají se již několik tisíc let. Jedno starověké čínské pořekadlo praví, že se má med konzumovat na noc každý den.
Evropští lidoví léčitelé doporučují vypít šálek teplého mléka s lžičkou medu před spaním od středověku.
Další tradiční lék z medu je podáván v kombinaci s jablečným octem. Stačí ho smíchat ve stejném poměru s medem, tedy 2 kávové lžičky. Vše se rozpustí ve sklenici teplé vody a vypije před spaním.
V Mexiku se med servíroval s heřmánkovým čajem. Dalším čajem, který je ideální ve variaci s medem, je mučenkový čaj.
Na lepší spánek po medu jsou důkazy
Skotský výzkumný lékárník Mike McInnis zjistil, že medové prostředky zlepšují a prodlužují regenerační spánek nejméně o tři následující mechanismy.
- Zajišťují dostatečné zásoby glykogenu v játrech po dobu osmi hodin spánku (zabraňují nebo omezují časné ranní uvolňování dvou stresových hormonů – kortizolu a adrenalinu)
- Stabilizují hladinu cukru v krvi
- Přispívají k uvolňování melatoninu – hormonu potřebného k regeneraci a obnově tělesných tkání při odpočinku
Princip tohoto procesu lze vysvětlit cyklem med-inzulín-melatonin
Tento koloběh nastolíte požitím jedné až dvou lžící medu hodinu před spaním. Glukóza z medu prochází ze střeva, jaterním oběhem a do celkového krevního oběhu, čímž vytváří mírný nárůst glukózy.
Lehké zvýšení hladiny cukru v krvi vede ke kontrolovanému uvolňování inzulínu ze slinivky břišní. Přítomnost inzulínu v oběhu popohání tryptofan do mozku. Tryptofan se přeměňuje na serotonin – klíčový hormon, který podporuje relaxaci. A ve tmě se serotonin v epifýze transformuje na melatonin. Ten aktivuje spánek snížením tělesné teploty a dalších mechanismů.
Melatonin podporuje také uvolňování růstového hormonu, který řídí celou fyziologii regenerace. Kaskáda těchto regeneračních hormonů se podílí na obnově kostí, svalů a dalších tělesných tkání.
Melatonin navíc ovlivňuje konsolidaci paměti během REM fáze spánku. Je součástí procesu, který zpracovává krátkodobou paměť z hipokampu na dlouhodobou paměť v mozkové kůře.
Návod, jak usnout: pro chronické nespavce
- Přidejte 1 čajovou lžičku medu do jednoho šálku teplého heřmánkového čaje, pomerančového květu, meduňky nebo lipového květu. Pijte před spaním.
- Vmíchejte 2 čajové lžičky medu do jednoho šálku teplého mléka. Pijte před spaním.
- Připravte si polovinu sklenice pomerančového džusu zředěného stejným množstvím vlažné vody. Přidejte 2 čajové lžičky medu a vypijte těsně před spaním.
- Nechte rozpustit 1 čajovou lžičku medu v šálku teplého čaje z máty peprné. Lze přidat i hřebíček.
- Zkombinujte 2 polévkové lžíce medu s 5 kapkami levandulového oleje. Přidejte 1 nebo 2 lžíce této směsi do teplé vany s vodou a dopřejte si relaxační koupel po dobu 10 až 15 minut.
Vyzkoušejte sami, co na vás bude blahodárně působit a po čem snadněji usnete. Jedno je však jisté, medové léky lze použít jako bezpečnou, levnou a účinnou pomoc při poruchách spánku.
Zdroj: realfarmacy.com