Třetinu svého života trávíme v posteli. Není žádným tajemstvím, že stále více lidí má problémy se spánkem nebo usnutím a nijak je neřeší. Nedostatek spánku má negativní dopad na psychickou i fyzickou pohodu každého z nás. Někdy mohou být za nekvalitním spánkem závažnější obtíže, ovšem někdy jen stačí upravit dobu, kdy ulehnete do postele.
Začněte tím, kdy se chcete probudit
Chcete-li vědět, jaký je pro vás nejlepší plán spánku, musíte si ujasnit, kdy se potřebujete probudit. Není žádný rozdíl mezi probuzením brzy ráno nebo spánkem až do pozdního odpoledne. Je však důležité mít na paměti, že pokud se chcete probudit svěží a uvolnění, musíte nastavit budík na stejnou dobu, 7 dní v týdnu.
Zjistěte, kolik času potřebujete na spánek
Dostatečné množství spánku zapříčiní potřebné změny v celém našem životě. Když jsme byli děti, museli jsme spát až 14 hodin, ale ve věku 20–40 let nám stačilo jen asi 7 až 9 hodin spánku. Přemýšlejte o tom, kolik obvykle spíte, než se probudíte plní energie, a poslouchejte své tělo, abyste zjistili, jaká je pro vás ideální doba.
Vypočítejte ideální dobu k ulehnutí
Jakmile víte, kdy potřebujete vstávat a kolik hodin spánku potřebujete, budete mít perfektní vzorec, kdy jít spát. Pokud dodržíte tento harmonogram, vaše tělo se přirozeně bude cítit ospalé v nezbytnou dobu a budete se moci snadno probudit.
Řekněme, že na základě vašeho věku a zkušeností víte, že potřebujete 7 hodin spánku, a rozhodnete se, že se každý den probudíte v 8:00. V této situaci byste museli jít spát v 1:00. Ale pokud se rozhodnete změnit svůj plán a probudit se v 6 hodin ráno, od té chvíle budete muset každý den zasáhnout seno ve 23 hodin.
Dříve nemusí být nutně lepší
Často se věří, že lidé potřebují chodit spát kolem 22:00, aby dosáhli kvalitního spánku. Nedávný výzkum z Harvardu však dokázal opak. Vědci tvrdí, že i „noční ptáci“ dokázali během dne podávat dobrý výkon, pokud měly pravidelné hodiny spánku. Takže pokud jdete spát ve 3 ráno a probudíte se v 10 hodin ráno, je to v pořádku.
Autorský text