Jak uspět na startu podnikání? Pomůže vám Kickstarter nebo český Startovač. Stačí mít dobrý nápad a být kreativní

Pokud chcete začít podnikat, zdá se, že ideálním způsobem by bylo, aby vám lidé dávali peníze pouze na základě vaší představy. Vypadá to příliš dobře, aby to byla pravda? Jenže americká společnost Kickstarter nebo české crowdfundingové platformy Startovač a Hithit přesně tak fungují! „Jen“ oživují kreativní projekty! Jak tedy postupovat, pokud máte dobrý nápad a chcete ho rozjet naplno?

Můj nápad stojí za prodej!

Před zahájením kampaně se ujistěte, že ve svůj projekt skutečně věříte! Potřebujete ale přesvědčivý důvod, proč by vám měl někdo pomoci. Neprodáváte jen svůj nápad, ale též svůj příběh. Lidé se mohou zajímat o výsledek projektu, ale někteří spíš chtějí být součástí toho, když se vytváří něco nového. Máte-li silný příběh, je větší pravděpodobnost, že se na projektu budou lidé chtít podílet. Ne všechny nápady jsou ale pro crowdfunding vhodné, jde o to, aby vám pomohli stát se sami sebou.

Zveřejňování častých aktualizací a sdílení vašeho pokroku nejen uspokojuje ty, kteří vám již pomohli, ale může přesvědčit i ostatní, aby vám také přispěli. Pokud se lidem zdá, že se o svůj projekt nestaráte, ať už je skutečnost jakákoli, nemají důvod vám přispívat.

Odměňujte své fanoušky

Tato rada je v souladu s tou předchozí. Zvažte nastavení nějakých drobných odměn pro lidi, kteří vám přispěli vyšší částkou. Natiskněte například logo své firmy nebo projektu na trička, kšiltovky, diáře či na jiné zboží, a pak je rozdejte vybraným dárcům. Lidem to dodává důvod, proč darovat, ale též podporujete pocit sounáležitosti s projektem a komunitou dalších dárců. Navíc je to skvělý způsob reklamy.

Stanovte termíny

Stanovte si termíny, ve kterých budete rozdávat další dárky. Nová propiska či pouzdro na brýle jsou fajn, ale hlavně prokazují, že váš projekt, tedy věc, za kterou dárci zaplatili, běží, jak má a posunuje se kupředu. Navíc to případné další dárce ujišťuje, že svůj projekt i jeho dokončení myslíte opravdu vážně. Pozor ale na nesplněný termín, ten může v myslích dárců vyvolat nepříznivý dojem, že projekt možná nezvládnete dokončit.

Zůstaňte profesionální

V reálu to znamená, že vaše kampaň bude dobře zorganizovaná a často aktualizovaná. Se svými přispěvateli musíte zacházet se stejnou úctou, jakou byste prokazovali jedinému velkému investorovi. Pokud budete jednat na úrovni a profesionálně v každé situaci, dárci získají větší důvěru v to, že víte, co děláte. A tato důvěra bude mluvit sama za sebe a otevírat peněženky dárců. Vyčnívejte z davu, buďte jedineční a ukažte, jak vážně berete jejich investice.

Vrhněte se na marketing

Samotný dobrý ani sebelepší nápad k úspěchu vaší kampaně stačit nebude. To znamená, že musíte překročit tenkou hranici mezi prezentací a nabídkou a obtěžováním. Jestliže jste opravdu nadšeni tím, co děláte a co se snažíte vytvořit, musíte jít trošku „přes čáru“. O váš projekt se nikdo starat nebude, pokud si o pomoc neřeknete. A ukažte svou vášeň! Může být nakažlivá…

Není lepší tip, jak začít něco velkého!

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu