Nedá vám spát myšlenka, že budete muset v práci veřejně něco prezentovat? Buší vám srdce, když se na pracovní schůzce snažíte zformulovat souvislou větu? Máte pocit, že všichni vaši kolegové vidí, jak jste nervózní, když máte na poradě říci v několika větách, co si myslíte? Pokud jste na tyto otázky odpověděli ano, možná se potýkáte se speciálním druhem úzkosti.
Příčiny a projevy
Tento druh úzkosti lze definovat jako nadměrný strach z účasti na pracovních schůzkách nebo z mluvení na nich. Jedná se o typ sociální úzkosti, která se projevuje nadměrnými obavami a nepříjemnými pocity před, během a po pracovní schůzce.
Ačkoli někteří lidé mohou pociťovat určité potíže i během telefonických či jiných pouze zvukových hovorů, většinou se tato úzkost projevuje především během osobních, případně též virtuálních schůzek.
Mezi nejčastější fyzické příznaky patří třes a chvění, červenání, zrychlený tep, pocení, nevolnost, závratě nebo točení hlavy. Úzkost může také vyvolat nepříjemné emoce a myšlenky, jako je pocit neschopnosti či trapnosti.
Proč nás schůzky a porady zneklidňují?
Ačkoli vaším prvním impulsem může být vyhnout se účasti na pracovních schůzkách, existují mnohem konstruktivnější způsoby, jak úzkost ze schůzek zvládnout.
Než se pustíme do praktických řešení, jak překonat úzkost ze schůzek, nastíníme si nejprve některé hlavní důvody, proč nás pracovní schůzky v první řadě zneklidňují. K hlavním důvodům patří glosofobie neboli strach z veřejného vystupování, nedostatečná příprava, nejasná očekávání, imposter syndrom či předchozí negativní zkušenost.
Jak úzkost překonat? Překonat úzkost ze schůzek je možné, vyžaduje to však praxi. Na následujících řádcích uvádíme několik strategií, které můžete použít k lepšímu zvládání úzkosti na pracovních schůzkách.
Zaměřte se na to, co můžete ovlivnit
Úzkost je často spojena s pocitem, že nemáme situaci pod kontrolou. Proto je obzvláště výrazná, když se necítíme na schůzku připraveni nebo se obáváme, že nám uprostřed prezentace selže technika. Abyste si před schůzkou ulevili, vymyslete si plán, jak řešit podmínky, které máte pod kontrolou.
Začněte tím, že si před schůzkou vyhradíte nějaký čas na přípravu. Pokud očekáváte obzvláště náročný den, zkuste se připravit den předem. Projděte si program schůzky a promyslete si možné otázky nebo problémy, které mohou nastat.
Mějte však na paměti, abyste se nedostali do pasti přehnané přípravy, protože ta může posílit očekávanou úzkost. Plánování každého malého detailu a možného scénáře totiž může mít opačný účinek.
Přehodnoťte sebeomezující přesvědčení
Ve většině případů můžeme vystopovat počátek úzkostné epizody. Pokud se potýkáte s úzkostí ze schůzky, můžete si všimnout, že se vaše myšlenky obvykle začnou vymykat kontrole několik minut před ní.
Chcete-li zmírnit intenzitu, snažte se zachytit negativní samomluvu dříve, než nabere na obrátkách. Když si tedy všimnete, že omezující myšlenky začínají být stále hlasitější, zkuste následující postup:
- Udělejte pauzu a tyto myšlenky analyzujte.
- Zeptejte se sami sebe, zda jsou tato přesvědčení podvědomým negativním programem, nebo zda existují nějaké skutečné důkazy, které je potvrzují.
- Představte si přesnější verzi této myšlenky. Přerámujte negativní myšlenku pomocí pozitivní afirmace.
Dávejte pozor, na co se soustředíte a čemu věnujete pozornost
Pokud se potýkáte s úzkostí při setkání, můžete se často přistihnout, že se zcela soustředíte na reakce ostatních, místo abyste byli ve svém vlastním těle a mysli. Svůj výkon na schůzce zakládáte na reakci ostatních.
Když se přestanete soustředit, nejste schopni přistupovat ke svým myšlenkám a jasně myslet. To ve vašem mozku vyvolá poplach, který uvede váš sympatický nervový systém do režimu ohrožení. Proto se vám zpotí dlaně, začnete rychleji dýchat, zatnou se vám svaly a srdce začne bít rychleji.
Abyste v těchto situacích zklidnili svou úzkostnou reakci, potřebujete pomoc parasympatického nervového systému, který vám pomůže přeorientovat pozornost. Ten můžete aktivovat několika způsoby:
- Před schůzkou si obličej postříkejte studenou vodou, několik minut zhluboka dýchejte nebo zavolejte příteli či blízké osobě, která vám pomůže se uvolnit.
- Během schůzky se soustřeďte se na svůj postoj. Opřete se na židli nebo si položte ruce na stůl či na madlo židle. Pořiďte si antistresový míček a používejte je během schůzek.
Zaměřte se na účel schůzky
Když se soustředíte pouze na sebe a na to, jak působíte na ostatní, snadno se dostanete do spirály. Jedním ze způsobů, jak se přestat cítit přehnaně sebevědomě, je pokusit se znovu zaměřit svou pozornost na účel schůzky.
Pamatujte, že účel a poslání schůzek se netýkají ani tak vás samotných jako spíše vašeho příspěvku ke konverzaci. V kontextu pracovní schůzky to může vypadat tak, že si připomenete, že tam nejste proto, abyste byli posuzováni, ale proto, abyste nabídli službu či svůj pohled na věc.
Používejte vizuální pomůcky
Jak jsme již zmínili, úzkost ze schůzky může vyvolat intenzivní odezvu. Proto při přípravě na pracovní prezentaci, zvažte, zda do ní nezařadit vizuální nástroje. Cokoli od prezentace obrázků, videí nebo sdílení obrazovky udělá své, abyste od sebe odpoutali pozornost.
A nenechte se odradit, pokud některé schůzky přesto neproběhnou tak hladce, jak jste doufali. Pamatujte, že přepracování úzkostných přesvědčení vyžaduje čas.
Zdroj: verywellmind.com, psychcentral.cm, indeed.com