Jak se vyhnout velké hádce? Postačí několik jednoduchých argumentů

Ke každému vztahu patří občasná hádka. Zdravá výměna názorů, bez snahy ponižovat toho druhého, je způsob, jak dosáhnout svých záměrů ke spokojenosti obou. Je však opravdu snadné se nechat strhnout a ublížit někomu, na kom vám záleží, a nechat své emoce, aby vás ovládly.

Začněte opatrně

Již v prvních třech minutách rozhoduje způsob podání vašich argumentů o průběhu celé hádky. Pokud argumentujete emotivně a pod vlivem vzteku, končí hádka, ve většině případů, bez řešení. Takže pokud jste naštvaní na něco, co ten druhý udělal, snažte se neznít obviňujícím tónem a snažte se zachovat, ačkoli je o někdy těžké, chladnou hlavu. To může zajistit, že zbytek vaší konverzace bude pokračovat přátelštějším způsobem.

Použijte „magické porovnání“

Studie párů v roce 1970 ukázala, že mezi rozepřemi by mělo být 5 pozitivních situací. Aby se však strany navzájem vyrovnaly, měl by být poměr 5 ku 1. To znamená, že šťastné páry mají jen jednu negativní interakci mezi sebou na každých 5 pozitivních interakcí.

Co by vám mohlo pomoci vyrovnat negativní emoce během hádky, je 5 pozitivních věcí, které váš partner udělal předtím. Pro lepší sledování těchto okamžiků by bylo dobré založit si deník a pokaždé, když váš partner udělá něco, co vám udělá radost nebo za co jste mu vděční, zapište si to. 

Místo „ty“ použijte „já“

Když začnete své věty slovy „ty (udělal jsi něco špatně)“, druhá osoba se bude cítit napadena a začne se bránit. Což naštve vás a také se začnete bránit. Chcete-li, aby to znělo s respektem, řekněte, co ve vás čin vyvolal, a začněte své věty slovy „já“ a „cítím se“. Tímto způsobem to nebude vypadat, že na ně házíte veškerou vinu, ale spíše na to, že vysvětlujete, že vás něco skutečně rozrušilo nebo ranilo.

Snažte se najít kompromis

Pamatujte, že pokud se hádáte s někým, koho milujete a záleží vám na něm, nejrozumnější je hádku neprodlužovat a nepokoušet se ji vyhrát za každou cenu. Protože pokud to uděláte, můžete nakonec ublížit někomu, koho máte rádi, a váš vztah by se mohl začít rozpadat. Místo toho se pokuste najít kompromis. I když nakonec nedostanete vše, co chcete, budete vědět, že vy i druhá osoba jste získali alespoň část toho, co jste chtěli, a přitom zůstat nerozhádaní.

Nebojte se použít fantazii a smysl pro humor

Někdy se hádka zvrhne do šílených argumentů. Vědci a psychologové poukazují na to, že během hádky, ovládané vztekem, klesne IQ až o 50 bodů. Nenechte hádku zajít do takových extrémů a „šílené argumenty“ použijte jinak.

Takže pokud hádka začne takto: „Nevidím tě dost, mám pocit, že mě nemiluješ, jsi stále pryč!“ Postupujte takto: „Přestěhovali jsme se na planetu Mars a zapomněl ji mi to říct, člověče!?“

Zopakujte argumenty „protivníka“

Během hádky se často cítíme nepochopeni a je to, jako by ten druhý neslyšel, co říkáme. Takže když máte pocit, že mluvíte do zdi, je pochopitelné, že se cítíte frustrovaně a naštvaně. Proto je důležité aktivně naslouchat a ukázat, že opakováním toho, co ten druhý řekl, to chápete.

Vyberte slovo pro „záchranu“

Jakmile si všimnete, že vaše argumenty často zacházejí příliš daleko a nemůžete je ovládat, rozhodněte se pro „bezpečné slovo“ se svým partnerem. Mělo by to být něco neutrálního nebo pozitivního, aby vás to ještě více nenaštvalo. Toto slovo bude znamenat: „ Musíme se uklidnit, než budeme moci pokračovat.“

Vnímejte emoce, ne slova

V zápalu okamžiku máme tendenci říkat věci, které ve skutečnosti nemáme na mysli a později jich velmi litovat. Je tedy lepší soustředit se na emoce osoby, se kterou se hádáte, a ne na její slova. Tímto způsobem vám slova nebudou moci ublížit a způsobit, že budete na toho druhého ještě více naštvaní.

Autor: Petra Hornová
Tagy: , ,
zavřít reklamu