Jak se úspěšně bránit manipulaci? Není to jednoduchého, ale jde to natrénovat

Nekalou komunikační techniku zvanou manipulace mnozí používají k tomu, aby dosáhli přesně toho, co chtějí. Ve vztazích se bohužel objevuje až příliš často, proto je nutné neustále pracovat za zlepšení anti-manipulačních dovedností. Nejde to ze dne na den, jako kterékoli jiné učení vyžaduje i trénink obranných mechanismů svůj čas. Je dobré sledovat novinky a tipy a snažit se je využívat v osobním či pracovním životě.

Nejprve musíte manipulátory odhalit a prostě říct NE!

Někdy je těžké rozlišit, kdy jste skutečně manipulováni a kdy se jedná o dobře myšlenou zpětnou vazbu. Abyste manipulaci mohli čelit, je potřeba si nejprve ujasnit, co to vlastně je a jak ji tedy rozpoznat. Stále mějte na paměti, že manipulátor využívá k ovlivňování druhých dvě zásadní emoce, které v druhých záměrně vyvolává. Jde o pocit viny nebo strachu. Jakmile se na základě působení a projevu druhého tyto emoce u vás objeví, stáváte se obětí manipulace.

Určitě si ještě vzpomenete, jak snadno jste si jako malé děti „dupali“ a rodiče vám to zakazovali, případně se zlobili. Někdy je ego výchovou natolik zatlačeno do pozadí, že nám v životě moc nepomáhá. Například právě u manipulace. Nejlepší je si to doma vyzkoušet – dupněte si a rázně řekněte: „Ne, já vážně nechci!“ . Zpočátku vám to asi úplně nepůjde, ale určitě v tréninku pokračujte, dupání vám hodně pomůže. Naše tělo je nám při probouzení vnitřní síly velkým pomocníkem!

Svěřte se blízkému člověku a posilujte vnitřní sílu

Ve chvíli, kdy jste obětí manipulace, velmi často pochybujete o správnosti svých pocitů a o sobě celkově. Sami si tím zbytečně srážíte sebevědomí a sebejistotu. A z nejistoty pod nátlakem manipulátora zůstáváte mlčet. Jestliže si nejste jisti tím, co se ve vztahu děje, nebojte se svěřit někomu blízkému nebo psychoterapeutovi. Nejen, že z vás spadne velká tíha, když svůj problém někomu povyprávíte, ale také dostanete skvělou zpětnou vazbu či přímo radu, jak a co lze změnit.

Pokud máte ve své blízkosti manipulátora, není to žádná náhoda. Každá těžká situace se nám děje z nějakého důvodu a je pro nás nezbytnou životní lekcí, kterou bychom měli zvládnout. Vedle manipulátorů často žijí lidé slabí ve své životní síle, svém postoji, stabilitě i sebedůvěře. A právě tohle vám situace sděluje. Nezdravý vztah, ve kterém jste manipulováni, jasně ukazuje na vaše slabší stránky a na potřebu na nich zapracovat!

Trénujte své vyjadřování

V těžké situaci, do které vás manipulátor zatlačí, se vám může stát, že najednou nemáte slova, neumíte sdělit to, co chcete, nejste schopni zdravě argumentovat. Přitom před samotnou situací vám vše bylo naprosto jasné a přesně jste věděli, co budete chtít sdělit. Slova mají obrovskou moc. Naučte se formulovat své přání i myšlenky, učte se to doma, přihlaste se do kurzu… Zkrátka při příští debatě se nesmíte nechat vmanipulovat do kouta, ale buďte schopni jasně a stručně sdělit to, co chcete.

Nastavte si hranice a nebojte se konfrontace

Obvykle každý z nás vnímá svou vlastní hranici, která vymezuje náš fyzický i psychický prostor. Pokud si ale moc nevěříte a necháte se snadno manipulovat, necháváte druhé proniknou za tuto hranici a narušovat váš prostor. To se může dít psychicky, ale také fyzicky. Manipulátoři používají s oblibou techniku, kdy si stoupnou příliš blízko vás a naruší vaši intimní zónu fyzicky. A pak už je snadné podlomit vás též psychicky. Překročení svých hranic poznáte dobře, začnete se cítit nepříjemně.

Čtěte také: Abyste byli v životě šťastní, musíte umět říkat NE.

Většina manipulátorů má velmi silné charisma i vnitřní sílu a je opravdu velmi těžké vést s nimi konfrontační rozhovor. Pokud ale chcete manipulaci čelit, je zapotřebí naučit se do těchto debat vstupovat a vytrvat! Mějte připravené jasné argumenty a vnitřní stabilitu. Pokud vnitřně stabilní nejste, zkuste se tak alespoň tvářit. Funguje to a vaše sebejistota se zpětně posílí. Musíte dát druhé straně jasně najevo, že jste její manipulaci „prokoukli“ a že si ji rozhodně nenecháte líbit!

Jestliže jste v situaci, kdy podléháte nějakému manipulátorovi ve svém okolí, je to pro vás jasný signál, že máte zapracovat sami na sobě, na své životní síle, sebedůvěře a sebejistém chování. Přejeme hodně zdaru!

Autorský text | foto: pexels.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu