Jak se stát šťastnějším během půl minuty? Tyto techniky lze praktikovat i v práci

Co je vlastně štěstí? Je plno definic, ale nejvýstižnější je asi ta, že abychom mohli být šťastní, musíme nabít i pocitu smyslu žití. To, že k životu potřebujeme potěšení, je už věc druhá.

Radovat se z přítomného okamžiku vnáší do života optimismus a pohodu

Výhodou je, že k těmto technikám, které si představíme, nepotřebujete ani druhého člověka. Cvičení následujících metod nevyžaduje ani žádné vybavení. Můžete je provádět kdekoliv, ať už doma, v práci, doma, venku nebo v autě.

Štěstí za 30 sekund: je to možné? Vyzkoušejte a uvidíte sami

Hluboký nádech

Jen jeden hluboký dech může potlačit reakci „bojuj nebo utíkej“ a aktivuje režim „odpočívej a obnovuj“. Máte více času? Znovu se zhluboka nadechněte. Ucítíte ještě větší sílu.

Najděte ve svém dni něco, za co jste vděční

Dali jste si dobrou snídani? Stihli jste si přečíst noviny? Pocit vděčnosti je k nezaplacení. Přetrvávající pozitivní naladění pomáhá tyto „formulky“ uložit do mozku.

Člověk by měl být rád i za to, že den probíhal bez komplikací, např. nikdo z rodiny není nemocný, neměli jste potíž nastartovat auto nebo jste s nikým nepřišli do konfliktu.

Úsměv

Štěstí přichází také zvenčí nebo z vašich činů ve vaší mysli. Ono i záměrné rozhodnutí usmívat se ve skutečnosti aktivuje chemické látky vyvolávající štěstí.

Rozpoznejte pocity, které se ve vás odehrávají

Jste rozzlobení, bezmocní, smutní nebo úzkostní? Pouhý fakt, že si uvědomíte, co se s vámi děje, posune aktivitu z emocionální části vašeho mozku do části myšlení. Toto uvědomění je důležité, jelikož působí menší bolest a budete se cítit, že máte věci pod kontrolou.

Posaďte se rovně

Je to k nevíře, ale i špatná poloha těla vede k negativním emočním stavům. Studie prokazují, že lidé bez vzpřímeného postoje nebo sedu, pociťují horší náladu, nižší sebeúctu a menší důvěru.

Sezení se vzpřímenými zády vzbuzuje nejen pocit důvěry, ale také podporuje šťastnější náladu včetně asertivity.

Správné držení těla také pomáhá vaší fyzické harmonii a předchází četným problémům s krční páteří, rameny a zády.

Važte si maličkostí

Nejlepších výsledků dosáhnete, když do popředí svého vědomí přivedete příjemné předměty, myšlenky a lidi. Myslete na tyto věci po dobu pěti sekund i déle – vaše úroveň štěstí se bude den ode dne lepšit.

Buďte rádi za to, že se můžete obklopovat lidmi, které máte rádi. Buďte vděční i za to, že vám třeba funguje telefon.

Oceňujte se

Během dne si vzpomeňte alespoň na jednu věc, kterou jste dokázali a udělali dobře. Přitahujte pozornost k vašim silným stránkám, to vám zvedne náladu. Stačí jen kladně zakončený rozhovor s kolegou nebo úspěšný telefonát, atp.

Najděte pozitivní význam v negativních událostech

Neúspěchů je v životě více než dost. Najděte rychlý způsob, jak je zahnat. Mluvte o výzvě, ne o nezdarech. Myslete na to pět sekund a ve zbývající půl minutě přemýšlejte o tom, jak se posunout vpřed.

Změňte si na ploše fototapetu, abyste si připomněli cíle a potěšení vašeho života

Každý má někdy pocit, že se mu cíle nedaří naplnit tak, jak chce on sám. Motivujte se tak, že si na počítač dáte fototapetu, která bude potěšením.

Fotografie rodiny, vašich cest nebo oblíbené rčení jsou obnovujícím zdrojem šťastných chvil.

Šťastné zážitky a myšlenky mohou ve vašem mozku podpořit růst nových neurálních drah. Tyto neurální struktury vám následně poskytnou vnitřní sílu, odolnost, vděčnost, nadšení a štěstí.

Zdroj: psychologytoday.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu