Jak poznat, že vám někdo lže ve zprávě nebo v e-mailu

Není žádným tajemstvím, že lhát v textové zprávě nebo v e-mailu je mnohem snazší než tváří v tvář. Ale na druhou stranu se e-maily zdají být nejpoctivější formou komunikace, kde lidé lžou nejméně. Jak takové lži odhalit?

Pokusí se změnit téma

Lhář se pokusí změnit předmět vaší diskuse a zaměřit se na úplně jiné téma. Mohli by dokonce předstírat, že jsou uraženi vaší narážkou, že lžou. Tomu se říká vnější rozptýlení. Mohou dokonce vyzkoušet všechny možné metody, aby se vyhnuli odpovědi na počáteční otázku.

Po rychlé odpovědi vás pochválí

Lichocení je metoda manipulace, kterou mnoho lidí praktikuje ve svém profesním i osobním životě. Může ji použít lhář, aby získal kontrolu nad konverzací a nasměroval ji novým směrem. A má tendenci být úspěšný jednoduše proto, že všichni máme rádi, když se o nás říká hezké věci. Manipulátor / lhář nás zná dost dobře a dokáže využít naší nejistoty, když jim to vyhovuje.

Jsou vágní

Když se někdo nebojí říct pravdu, vybaví si snadno zapamatovatelné detaily, které podporují jeho příběh. Lhář, na druhé straně se bude snažit udržet věci nejasné. Nechtějí uvádět konkrétní podrobnosti, které lze snadno dokázat jako lži. Když řeknou polovinu příběhu, mají jistotu, že nutně nelhali, ale řekli jen polovinu pravdy.

Tvrdí, že jsou čestní a že „nikdy nelžou“

Ve své snaze být přesvědčiví lháři příliš zdůrazňují svou čestnost. Výrazy jako: „abych byl upřímný“, „věřte mi“ a „abych vám řekl pravdu“, používají velmi často. Pokud je člověk pravdomluvný, nemusí znovu a znovu opakovat, jak je upřímný. Tím, že se uchýlili k tomuto triku, se očividně snaží před tebou skrývat pravdu tím, že potvrzují svou pravdomluvnost.

Vytvářejí složité a mimořádně podrobné příběhy

Někdo dostatečně talentovaný na to, aby vytvořil tak podrobné a barevné příběhy, může být  patologický lhář. Jejich příběhy jsou obvykle velmi přesvědčivé, občas komplikované a dramatické. Díky maličkým detailům zní jejich příběhy pravdivě a mohou dokonce uvěřit svým vlastním vymysleným příběhům. Díky tomu je pro vás velmi obtížné s nimi jednat, protože si ani plně neuvědomují, že lžou, ale myslí si, že mluví pravdu.

Skáčou mezi minulým a přítomným časem

Když si člověk úplně vymyslí příběh, pravděpodobně zkazí jeho formulaci. Můžete si všimnout, že skáčou z minulosti do přítomného času a naopak. Je to proto, že jejich mozek je tak zaneprázdněn vymýšlením falešného příběhu, že zapomíná, jak vytvořit gramaticky přesnou větu. 

Nepoužívají zájmena první osoby

Někdy lháři nemohou čelit svým vlastním činům a nést za ně odpovědnost. Proto se zdrží používání zájmen z pohledu první osoby, ale místo toho učiní obecnější prohlášení. Například pokud váš šéf příliš často používá výrazy „my“, pravděpodobně se snaží distancovat od svých povinností. Díky tomu se budete cítit zodpovědní za něco, nad čím jste neměli žádnou kontrolu.

Působí empaticky

I když na empatii není nic špatného, pokud ji někdo najednou začne používat, mělo by se s ním zacházet opatrně. Když tato osoba lže, uchýlí se k tomu, že s vámi bude spíše emotivní, než aby vám podrobně odpověděla na otázku. Důvodem je to, že v tuto chvíli mohou porozumět vašim emocím a snaží se manipulovat tak, že sami projevují falešné emoce. Tato emocionální nákaza má za cíl ovlivnit váš úsudek a odvrátit vaši pozornost od vaší původní otázky.

Zdroj: scienceofpeople.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu