Jak osobnostně vyrůst? Osvojte si dané klíčové oblasti

Nejdůležitější je vědět, jak začít. S tím má právě mnoho lidí problém, jelikož je pro ně stimulace osobnostního růstu, nejen širokým pojmem, ale také španělskou vesnicí. Ať už tuto výzvu nazveme jakkoliv, třeba i jistým druhem seberealizace – je to cesta k sebepoznání.

Pomůže vám prozkoumat vaši identitu, talent, potenciál i touhy. Hledání sebe sama vás rozvíjí na čtyřech úrovních: fyzické, mentální, intelektuální a duchovní.

Klíčové oblasti

Poznejte blíže sami sebe

Neznamená to jen fakt, že víte, co se vám líbí a co ne. Je to o tom, jaký člověk jste, jak se díváte na život, jak komunikujete ve společnosti, co vám rozbuší srdce, atd. Když naleznete sami sebe i po těchto stránkách, budete si důvěřovat. Jak se toto vše naučíte?

Jedině sebereflexí a nejlépe v situacích, kdy jste sami. Odložte telefon, odcestujte někam, zajděte si oběd, atd. Věřte ve své schopnosti a dosáhnete čehokoli. Objevte v sobě vnitřní krásu, díky níž budete na svět pohlížet z jiného úhlu pohledu. Dělejte mimořádné věci, začnete do okolí vyzařovat úplně jinou energii. Buďte laskaví a mějte soucit.

Pryč od lidí, kteří vás sráží

Je těžké přijmout, že osoba, která vás ničí s vámi sdílí jednu postel. Je to tak, dost často bývá vaše sebevědomí podryto partnerem(kou) nebo jinou osobou z dětství, ale i třeba člověkem z práce. Řešení je na vás, někdy to znamená rozchod, jindy omezení kontaktu, ale jedno je jisté – nemá smysl se ohlížet za minulostí. Jestliže se cítíte fyzicky nebo emočně ohroženi, vyhledejte odbornou pomoc.

Praktikujte kouzlo „tří dobrých věcí“

Každý den si zapište tři dobré věci, které vás během dne doprovázely. Lze napsat i to, za co jste vděční, např. „Jsem vděčný za krásný sluneční den.“

Nebuďte neustále on-line na sociálních sítích

Jste skutečně člověk, kterým se prezentujete na sociálních sítích? Zamyslete se nad sebou, jestli tam třeba nehledáte návod na to, jak žít podle někoho. Ukazujete se na sociálních sítích v tom nejlepším světle, sdílíte fotografie a komentujete příspěvky? Zabírá vám to čas na ostatní věci. Nebylo by efektivnější uklidit dům nebo si uvařit něco dobrého? Tenhle oříznutý a rádoby kultivovaný život má i stinné stránky.

Nežijte ve zkresleném světě, kdy se porovnáváte s ostatními. Tento druh zábavy není zdravý. Raději se seznamte s někým novým v životě tváří v tvář. Rozšíří vám to další obzory a otevřete tak život příležitostem, ale i třeba dobrodružstvím. Vyrazte do přírody a buďte v kontaktu s okolními krásami světa. Na rozdíl od virtuálního dění, je to daleko prospěšnější únik od reality.

Zbavte se nepořádku

Těžko dáváme pryč věci, se kterými jsme emocionálně propojeni. Věřte tomu nebo ne, ale zbavování se starých předmětů s sebou přináší, nejen osvobozující pocit, ale také očistu a harmonizaci prostoru.

Zájmy a koníčky

Kreativní vsuvkou v podobě koníčku, získáte lepší pocit. Nebuďte pohodlní. Když se z vašeho zájmu stane vášeň, bude vás naplňovat štěstím. Jste-li smutní, jednoduše se stýkejte s dětmi – jejich smích je ten nejlepší lék na jakýkoliv splín.  

Zdroj: huffpost.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu