Jak co nejlépe vycházet s kolegy? Přečtěte si naše tipy

Věřte sami v sebe

Zdravá sebedůvěra je důležitá pro všechny oblasti našeho života. Když si věříte a umíte se postavit za svoje jednání, můžete být kariérně úspěšní i dobře pracovat s kolega a podřízenými. Vnitřní jistota je důležitá také v případech, kdy musíte jít do konfrontace s druhými.

Mějte své projevy pod kontrolou

Přehnané emoce do pracovních vztahů nepatří a určitě byste je neměli projevovat v jejich plné intenzitě. Někdy je lepší odejít na chodbu nebo se na chvíli zavřít na toaletě, tam emoce vyventilovat a vrátit se s čistou hlavou. Vyhněte se tomu, abyste předčasně hodnotili kolegy i situaci.

Vyhněte se pomluvám

Patříte k těm, kdo se nebojí ostré kritiky a tráví každou volnou chvilku na kuchyňce s tím, že pomlouváte šéfa? Možná by to chtělo zbrzdit a nevidět na všem jen chybu. Pomluvy se nemusí vyplatit a vždy se projeví na nefunkčních vztazích s druhými.

Otevřete se novému

Máte rádi výzvy nebo vám lépe vyhovuje stereotyp? Máte pár kamarádů a neradi se otvíráte novým vztahům? Je normální, že v pracovním kolektivu vznikají nová přátelství a lidé se navzájem poznávají. Nebojte se zajít s kolegy na oběd a zajímejte se o to, o čem hovoří. Do práce budete chodit mnohem raději, když tam na vás budou čekat lidé, se kterými jste si alespoň v některých ohledech blízcí.

Buďte přirození

Možná jste v kolektivu, kde jsou ostatní o dost mladší nebo naopak starší. A vy máte pocit, že mezi ně nezapadáte. Zůstaňte přirození a nesnažte se zapadnout tím, že ze sebe budete dělat někoho jiného. Pokud jste sami sebou, působíte na ostatní mnohem lépe a uvidíte, že rozdíly mezi vámi a kolegy vůbec nejsou překážkou.

Zvládněte konfrontaci

Konflikty a vyhrocené situace asi nejsou příjemné nikomu. Ale konfrontace k našemu životu patří, a to platí i pro pracovní prostředí. Proto je nutné naučit se konflikty zvládat, trénovat asertivitu a umět se postavit sami za sebe. Jen nesmíte zapomenout na racionální myšlení a chladnou hlavu.

Odpočiňte si od všeho

V práci strávíme většinu času, kdy jsme vzhůru. Pokud pracujeme i o víkendech a pracovní záležitosti řešíme i z postele, je zcela přirozené, že nám kolegové začnou lézt na nervy. Je potřeba naučit se rozdělovat pracovní a osobní život. Musíte umět odpočívat, vypnout a dobít si baterky. Ve dnech volna si udělejte opravdu volno, ať se do práce můžete vrátit plni elánu.

Možná všechny tyto rady znáte, ale podstatné je řídit se jimi v praxi. Jinak hrozí „syndrom vyhoření“.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu