Impostor syndrom – jak s tímto syndromem zatočit?

Neslyšeli jste nikdy o tomto syndromu? Do češtiny se překládá jako syndrom podvodníka. Nebojte, nejde o to, že sami jste podvodníci. Jde o to, že se necítíte dobře, máte až chorobný pocit, že všechno to, co máte a čeho jste dosáhli, si vlastně nezasloužíte, nemáte na všechno nárok. Neustále vás sužuje strach, že se všechno provalí, všichni všechno zjistí, vy dostanete padáka a odejdete s ostudou z firmy. Přitom to vůbec není pravda. Proč vás tento pocit sužuje? Jak s ním zatočit a vyřešit ho? Jak zahnat myšlenku, že na něco nemáte.

Syndrom podvodníka

Máte velmi dobré pracovní místo, přednášíte, jste někam pozvaní jako školitelé, důležití lidé nebo jako ti, kteří mají své zkušenosti a know-how předat dál? Je to přesně to, po čem tak dlouho toužíte? Přesně to, o čem jste dlouhé roky snili? V hlavě však máte neodbytné hlasy, které vám říkají, že nejste dost vzdělaní, snaživí, rychlí, chytří, že úspěch si nezasloužíte. Občas o sobě zapochybují všichni, nejsou si zcela jistí, jak dál. Ovšem pozor na to, kam až vás výčitky dovedou.

Ohroženi lidé

Lidé, kteří na sebe kladou opravdu velké a vysoké nároky, které není možné splnit a vy tak musíte pracovat ve dne i v noci, což se logicky odrazí na vaší pracovní schopnosti a pracovním nasazení. Děláte chyby, což samozřejmě může ještě prohloubit pocit, že svou práci nezvládáte. I když máte vše perfektní, tak stále umíte najít nějakou maličkost a i tak umí rozhodit a zapracovat na syndromu podvodníka. Problém může nastat i u těch, kteří stíhají spoustu práce a snaží se uspět ve všech aspektech života.

Chyby nejsou zločin

Napadá vás tato myšlenka a to povětšinou často? Jakmile vám proběhne hlavou, určitě se ji dále nezabývejte. Nerozvíjejte ji, nedejte ji zkrátka šanci, aby se vám v hlavě usadila. Přesvědčte sebe i svou mysl, že nejste dost dobrá. Když jí necháte odplout, pak se nebudete obviňovat, nebudete řešit, co všechno můžete udělat lépe nebo jinak.

Nepřehlédněte: Než půjdete z práce – co udělat pro váš klid a úspěch?

Udělat chybu

Chybovat je lidské, nikdo není stoprocentně neomylný. Udělat chybu je jedna z možností, jak se poučit, vidět, jak to příště udělat jinak a příště chybu nezopakovat. Nakonec uvidíte, že vše se dá řešit, že za chybu je dobré se omluvit a napravit ji.

Stále se máte co učit

Člověk se učí snad v každém jednom momentě lidského života. Nejen v práci, ale také například v osobním životě, v tom rodinném a podobně. Učit se prezentaci, komunikaci s druhými lidmi, říkat ne, dodělat si kvalifikaci. Určitě máte právo na to, učit se ze svých chyb. Neobviňujte se. Není to potřeba!

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu