Hrozný šéf – co si od něj osvojit do svého vlastního života?

Už jste se s ním určitě někdy v životě a v práci setkali. Špatný šéf nebo dokonce hrozný šéf, který hází klacky pod nohy, šílíte z něj, nechce se vám kvůli němu do práce, dusí vás, nesmyslně obviňuje, řeší zbytečnosti, má moc a tu se nebojí na všechny ve svém okolí použít. Zkrátka je to šéf, který by rozhodně neměl mít tu moc někoho řídit nebo mu dokonce něco nařizovat. Bohužel, takhle to je a vy to nijak nedokážete změnit či mu oponovat, protože má právo veta a v mnoha ohledech toho umí využít, až zneužít. Zkrátka a dobře špatný až hrozný šéf.

Vezměte si z nich ponaučení

Máte pocit, že ze špatného šéfa si nic moc nemůžete vzít? Protože dělá všechno to, co se nedělá, co je špatné, co vám a vašim kolegům nevyhovuje, zkrátka je úplně mimo, nerozumí podřízeným a jen své moci zneužívá. Možná to chce pohled jinou optikou, podívat se na to z jiného úhlu. Někdy vás špatný šéf může něčemu naučit a to mimo jiné třeba i to, jak se nechovat ve vedoucí funkci, to je jedna z podstatných věcí. Jaké věci si odnést od hrozného šéfa, který vás v kariéře může potkat?

Nebrat si věci až moc osobně

Zkušenosti s hrozným šéfem mohou být nepřenosné. Všechno špatné vás může formovat pro budoucí zkušenosti a budoucí práci. Hrozný šéf vás může naučit nebrat si věci osobně, neřešit, proč vám řekl to či ono. Někteří šéfové rádi kritizují a to i tehdy, když nemají co a koho kritizovat. Jak se říká, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Podobně je to i u šéfa. Když chce někoho kritizovat, tak si vždycky najde věc, za kterou to půjde, i když to přímo není jeho chyba, nemůže za to a podobně. Chcete se šéfovi zalíbit, začnete si brát vše osobně, což je špatně. Konstruktivní kritiku přijměte, veďte v patrnosti a pracujte na sobě. To, co vám je vyčítáno neprávem hoďte za hlavu. Nač se zbytečně zatěžovat?

Ukažte, co umíte

Už dávno není vše jen o tom, že nadřízení vědí vše nejlépe. Není to tak vždy. Někomu není do vínku dáno, proto tým pod jeho vedením nezraje, nerozvíjí se. Máte pocit, že jste přišli na to, jak to dělat lépe? Co chybí danému projektu, aby byl lepší a dotažen do konce? Šéf nemusí vědět vždy a všechno nejlépe, proto se nebojte, pokud máte nápad a zkušenosti, které chcete předat, předejte. Ověříte si tak, že na danou pozici máte kvalifikaci, že ji možná přesahujete, že v následující době můžete stoupat po kariérním žebříčku. Nebojte se dát najevo, co znáte a umíte.

Nepřehlédněte: Arogantní lidé – proč jsou úspěšní a zastávají vysoko postavené pozice?

Řekněte si, co chcete

Čekáte, že vám povýšení spadne do klína samo? Čekáte, že vám šéfové a nadřízení dají zpětnou vazbu sami od sebe? Že pochválí za všechno, co jste udělali? I když je šéf hrozný a špatný, často má své svěřence velmi dobře prokouknuté. Možná, že vás zbytečně shazuje a dává špatnou zpětnou vazbu, protože má strach, že ho ohrozíte. Pro některé šéfy zase není důležité, co druzí dělají, co chtějí, jak pracují. Nečekejte proto, že si všimne, že toužíte po novém projektu a rovnou si o něj řekněte. O věci, které v životě chcete si musíte říct, takzvaně vzít si je.

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu