Home office je bezvadná věc, ale musíte na ni jít prakticky. Co si pořídit kromě počítače?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ProÚspěch.cz na hlavní stránku Seznam.cz
(zdroj foto: freepik.com)

Každá práce, tu z domova nevyjímaje, má své plusy a mínusy. Při práci z domova máte obrovskou výhodu v tom, že si pracovní prostředí můžete upravit po svém tak, abyste se cítili co nejlépe.


Ideální umístění

S notebookem na klíně se sice dá pracovat téměř odkudkoli, ale pokud u něj strávíte několik hodin denně, je potřeba mít vymezený prostor. Stabilní pracovní místo navíc přispívá k lepšímu výkonu – mozek se totiž snáze přepne do „pracovního modu“. Nemáte-li k dispozici pracovnu, vytvořte si alespoň pracovní kout. Ideální je, pokud ho můžete od ostatního pokoje oddělit paravánem, textilní či plastovou stěnou nebo vertikálními žaluziemi.

Jde o účinný psychologický trik, který zabraňuje tomu, abyste se během práce nechali příliš rozptylovat. Když zvednete oči od obrazovky, měli byste mít možnost podívat se na jiné prostředí, nejlépe z okna. Jestliže před sebou máte zeď, vymalujte ji jinou barvou než bílou, dodat energii vám může dodat žlutá, oranžová i červená, záleží na tom, co a v jaké sytosti vás nejlépe nabíjí. Skvělou variantou je zelená, která nabíjí a uklidňuje zároveň.

Nemračte se na monitor

Umístění pracovního stolu pod okno je optimální, pokud to ale nejde, postavte stůl co nejblíže k němu. Přirozené denní světlo je výhrou pro váš zrak, oči se unaví pomaleji. Stolní lampička je nutná vždy, dokáže zmírnit vyzařování světla z monitoru. Nejlepší lampička je taková, která dokáže osvítit velkou plochu, dá se stmívat a umožňuje volbu barvy světla od studené bílé po teplou bílou. Tak si můžete vybrat světlo podle toho, co a v kterou denní či noční dobu u stolu děláte.

Jak na pracovní stůl

Doporučená výška pracovního stolu se udává od 72 do 78 centimetrů, ale záleží jen na vás a výšce vaší postavy. V každém případě – hrana desky stolu by neměla tlačit na předloktí. Hloubka stolu je zase důležitá proto, aby se na něj pohodlně vešel počítač i s monitorem nebo nootebok, myš i vaše ruce. Vyrábějí se také výškově nastavitelné stoly, u kterých můžete pracovat i ve stoje. Pro zdravé tělo a dobrou výkonnost se doporučuje pravidelné střídání sezení a stání.

Nejdůležitější pracovní židle

Pracovní židle je alfou i omegou vaší kanceláře. Židle by měla být ergonomická, kopírovat pohyby těla a podepřít ho na správných místech. Musí tedy splňovat celou řadu parametrů. Důležité je, abyste mohli nastavit výšku pracovní židle a polohu zádového opěradla. Zádová opěrka by měla kopírovat tvar páteře a se sedákem svírat úhel 90°. Má-li židle opěrku hlavy, snižuje se zatížení krční páteře, područky zase omezí zatuhnutí páteře a otlaky rukou.

Kancelářské doplňky

Je nasnadě, že na stole budete potřebovat různé stojánky na tužky, šuplíky na dokumenty a další kancelářské nezbytnosti. Na výběr je jich velké množství, takže si vše potřebné snadno dokoupíte…

A co vy? Máte také home office? Jak je zařízený?

Autor: Karel M.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ProÚspěch.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat