Existují důvody, proč je porozumění jednou z nejdůležitějších věcí v dobrém vztahu. Zde jsou způsoby, jak si zlepšit vztah

Pod pojmem porozumění si možná každý představíme něco trochu jiného. Přesto jde o základní prvek dobrého partnerského vztahu. Existuje důvod, proč tomu tak je. Kromě skutečnosti, že tato vlastnost umožňuje vašemu partnerovi být tím, kým chce, aniž by se musel bát souzení, vám umožňuje vidět věci z pohledu jiných lidí. Pokud se stále snažíte vědět, jak být ve vztahu nejen dobrým milencem či milenkou, ale také dobrým přítelem nebo přítelkyní, zde jsou způsoby, jak to můžete udělat.

Udělejte si čas a lépe poznejte svého partnera

Porozumění jiné osobě spočívá ve schopnosti vidět druhého nejen jako partnera, ale také jako lidskou bytost, která má různé pocity a emoce. Je nemožné se skutečně naučit někoho pochopit, pokud neznáte jeho silné stránky, radosti, obavy, ale také nedokonalosti. Ve vztahu musíte věnovat čas tomu, abyste se s partnerem lépe seznámili. Může to trvat, ale pokud chcete, aby váš vztah byl pěkný a trvalý, stojí to za to!

Buďte si vědomi svých vlastních pocitů a motivací

Naučit se porozumět jiné osobě může být obtížné, pokud nerozumíte sami sobě. Jak dobře se znáte? Jaké věci dělají vás šťastnými, smutnými nebo naštvanými? Jak vás tyto pocity motivují? Co vám pomáhá ke spokojenosti a úspěchu? Jestli znáte odpovědi na tyto otázky, pak pro vás může být snadné podívat se na svého partnera a pochopit jej.

Nepřipisujte druhému své vlastní ideály a přesvědčení

Bez ohledu na to, jak moc si myslíte, že jste lepší než váš partner, pokud jde o zkušenosti, vyspělost nebo dokonce intelekt, nikdy ho nesnižujte a nevkládejte do něj své vlastní ideály a přesvědčení. Pokud chcete být dobrým partnerem, měli byste si uvědomit, že respektování druhého a přijímání jej se vším všudy je součástí toho, kým váš partner je, proč jste si ho vybrali a zamilovali se do něj.

Respektujte potřeby partnera jako sociální bytosti

Nechte svého partnera jít ven s přáteli nebo trávit čas s někým jiným, než jste vy. Nechte ho žít život naplno i ve vaší nepřítomnosti. A co je nejdůležitější, nechte druhého sledovat své vlastní cíle a povzbuzujte a podporujte ho v jeho snech, i když nejsou stejné jako ty vaše.

Pamatujte, že nemáte vždy pravdu

Nemáte vždy pravdu, a pokud se většinu času snažíte prokázat, že vaše názory, nápady a úsudek jsou přijatelnější, můžete partnerovi ublížit. Naučte se proto, jak dělat kompromisy. Jestliže chcete kvalitní vztah, musíte se zaměřit na nalezení společného základu, namísto toho, abyste znovu a znovu poukazovali na to, že máte vždy pravdu. Váš partner není nepřítel a oba bojujete stejný boj!

Na závěr ještě jedna dobrá rada. Vždy volte laskavost před hněvem. Hněv nikdy nic nevyřeší. O věcech, které vás rozčilují je potřeba otevřeně mluvit, jen tak může být váš vztah kvalitní, trvalý a zdravý!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu