Efektivní reklama: Doporučení stále patří mezi nejvíce uznávané

Doporučení jsou neocenitelným zdrojem nových zákazníků pro malé podniky. Pokud váš podnik doporučí kamarád nebo kolega, prodej je již za vás. Doporučení zákazníků jsou jedním z hlavních zdrojů reklamy pro dodavatele služeb, konzultanty a mnoho dalších typů malých podniků. Když je zákazník připraven najmout dodavatele nebo koupit produkt, často začíná tím, že požádá členy rodiny, přátele a obchodní partnery o doporučení. Mohli slyšet někoho chválit produkt nebo službu, nebo si všimnout dodavatele, který pracuje v domě nebo v obchodě přítele, a zeptat se jich, jak byli s prací spokojeni.

Doporučení si musíte zasloužit

Jedním z důvodů, proč majitelé domů a podniky hledají a spoléhají na doporučení při hledání dodavatelů, je to, že mají špatné zkušenosti nebo slyšeli příběhy od přátel a spolupracovníků o dodavatelích, kteří odvedli špatnou práci, byli nespolehliví, nedůvěryhodní nebo neprofesionální.

Najděte si „užitečné“ známé

V mnoha zaměstnáních je pro dokončení práce často zapotřebí různých samostatných dovedností a nezávislých dodavatelů. Seznamte se s těmito lidmi ve svém oboru (tj. pokud jste tesařem, například s dobrými elektrikáři a instalatéry) a poté s nimi promluvte o vzájemném doporučení zakázek. Ujistěte se, že lidé ve vaší síti jsou hodni doporučení, protože vaši zákazníci budou nešťastní, když je odkážete někomu, kdo nedělá dobrou práci.

Požádejte spokojené zákazníky o doporučení

Vaši zákazníci možná milují to, co od vás koupili, ale nemusí je vůbec napadnout, že vás někomu doporučují, pokud o to nepožádáte. Zeptejte se ihned poté, co dokončíte svou práci nebo dokončíte prodej. Buďte konkrétní, když se zeptáte. Nežádejte zákazníka, aby o vás řekl svým přátelům. Zeptejte se, jestli znají někoho, kdo hledá vaše služby, a pokud řeknou ano, zeptejte se, zda vám dají jméno dané osoby.

Po dokončení práce, dejte zákazníkům několik vizitek

Tímto způsobem nebudou muset psát název vaší firmy a telefonní číslo, pokud je přátelé požádají o doporučení. Mohou jim jen podat vizitku. 

Požádejte o online hodnocení

Pokud řeknou „ano“, pomozte jim podniknout kroky tím, že jim pošlete e-mail s odkazem, na který mohou kliknout a hodnotit váš web na Googlu nebo na jiných webech sociálních médií, na které chcete recenze. Samozřejmě kladné.

Zveřejněte slovní kladné recenze

Pokud vám zákazník vaši práci osobně pochválí, zeptejte se ho, zda by mohl zveřejnit komentář na vaší stránce sociálních médií. Pokud souhlasí, zapište si komentář a pošlete jim ho e-mailem spolu s odkazem na jeho zveřejnění. 

Odměňte zákazníky, kteří vám doporučují nové zákazníky

Typ a velikost odměny by závisel na druzích pracovních míst (a jejich nákladech), které obvykle děláte, ale i maličkost může přivést další spokojené zákazníky. 

Zdroj: businessknowhow.com

Autor: Petra Hornová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu