Ed Sheeran a jeho cesta od přespávání v metru po miliony dolarů na kontě

I mezi umělci se najdou ti, co to neměli vůbec jednoduché. Zdárným příkladem je mladý zpěvák Ed Sheeran. Právě ten se pár let toulal londýnskými ulicemi, než se chopil šance, která mu přišla do cesty. Jak se z mladého kluka bez domova stal úspěšný a uznávaný zpěvák?

Kdo je Ed Sheeran?

Ed Sheeran je jedním z nejprodávanějších umělců na světě s více než 150 miliony prodaných desek. Dosud vydal čtyři alba, z nichž dvě jsou uvedena na seznamu nejprodávanějších alb v historii britských hitparád. Jeho „rozdělené“ turné, které se táhlo od března 2017 do srpna 2019, je považováno za nejvýraznější turné všech dob.

Dostal čtyři ceny Grammy, pět britských cen a šest cen billboardové hudby. V roce 2017 byl princem Charlesem v Buckinghamském paláci jmenován členem Řádu britské říše za služby v oblasti hudby a charity.

Jeho čisté jmění se odhaduje na 160 milionů dolarů. Tyto úspěchy jsou pozoruhodné, vzhledem k tomu, že má pouhých 28 let. Kromě své hudební kariéry byl Ed také členem Národního divadla mládeže v Londýně a objevil se v jedenácti filmech a televizních pořadech. Ale před tím vším byl jen dítě, které opravdu milovalo hudbu.

Sheeranovy začátky

Ed Sheeran působil již ve svých čtyřech letech ve sboru, na základní škole se naučil hrát na kytaru a na střední škole začal psát své vlastní písničky. Téměř celé dospívající období bojoval s koktáním, a ačkoliv se pokus svou vadu odstranit návštěvami u logopeda, koktání zmizelo až když začal psát svou vlastní hudbu. Z tohoto a mnoha dalších důvodů věděl, že hudba je jeho posláním, a byl rozhodnutý udělat cokoliv, aby se stal profesionálním zpěvákem.

Ed Sheeran bezdomovcem

Ve věku osmnácti let si Ed sbalil věci a přestěhoval se do Londýna, myslel si, že je tam pro něj více hudebních příležitostí. Neměl ale vůbec žádný plán ani ubytování. Nicméně se začal v hudbě prosazovat, i když hrál pouze po místních hudebních klubech. I přesto od roku 2008 až do roku 2010 neměl kde bydlet, a tak přespával pod obloukem před Buckinghamským palácem – měl topný kanál, ve kterém se Ed zahřál. Také přespával v londýnském metru. Odehrál vystoupení, do 5. hodiny ranní počkal, až se otevře metro a tam spal asi do 12 hodin.

Bod zlomu

V roce 2010 Sheeran vyprodal místní lokál, tehdy to byl jeho největší koncert. Všechno šlo hladce a všichni se dobře bavili. Jenže jakmile bylo po akci, uvědomil si, že poslední své peníze utratil za pití. Byl opravdu frustrovaný myšlenkou, že za poslední tři roky pracoval tak tvrdě, odehrál jeden koncert za druhým a v kapse mu nic nezbylo. Svému příteli si postěžoval, že už nic nemá cenu, že s hudbou skončí.

Poslední šanci věnoval sociálním sítím

Nakonec ještě zkusil svou hudbu propagovat na YouTube, což se mu vyplatilo – jednoho dne jeho videa upoutala pozornost anglického rappera „Example“. Ten Eda požádal, aby s ním šel na turné. Edovi to pomohlo v rozšíření fanouškovského publika, čímž se dostal do lepší finanční stability. Lidé z celého světa začali sledovat jeho videa na YouTube.

Ed na vzestupu své kariéry

Edovi ani to nestačilo, a tak se rozhodl odcestovat do Los Angeles. Ani při této cestě neměl nic v plánu, pouze věděl, že právě tam musí se svou hudbou prorazit. Jednoho dne se objevil v rozhlasové show v Los Angeles, kterou pořádal Jamie Foxx. Přesvědčil Jaimeho, aby si vyslechl jeho tvorbu a ten byl tak ohromen, že mu nabídl nocleh v jeho domě po dobu šesti týdnů. Také díky Jaimemu navázal spoustu důležitých kontaktů v hudebním průmyslu.

V lednu roku 2011 konečně získal nahrávací smlouvu se společností Asylum/Atlantic Records a věci nabraly rychlý spád. Jeho debutové studiové album vyšlo v září téhož roku a v příštím roce se prodalo více než milion kopií. V červnu 2012 předvedl svou píseň „The Team A“ na koncertu Diamantového výročí královny Alžběty II. Spolupracoval také s Taylor Swift a One Direction a v roce 2012 odehrál menší turné.

Dalším jeho milníkem v kariéře bylo i to, že se jeho mentorem stal samotný Elton John. V roce 2014 byl Ed nominován za nejlepšího nového umělce na Grammy Awards. Jeho roky tvrdé dřiny se konečně vyplatily, stala se z něj nejúspěšnější pěvecká hvězda posledních let, s fanoušky po celém světe. Ale co je nejdůležitější, vytvořil si přesně takový život, jaký chtěl a živí se tím, co miluje – hudbou.

Arnold Schwarzenegger aneb tvrdé začátky jeho hvězdného příběhu.

Byla doba, kdy Ed Sheeran své sny téměř zahodil, ale naštěstí při něm stály všechny hvězdy a jemu se tvrdá práce začala vyplácet. Představte si, kde by byl, kdyby to udělal. Možná by si vedl dobře, ale rozhodně by neměl 160 milionů dolarů na kontě a žil by úplně jiný život, než který si vždycky představoval.

Vzpomeňte si na jeho příběh vždy, když budete na dně – a své sny začnete pomalu opouštět.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu