Dovolená ve dvou? To je ráj i peklo v jednom! Jak ji zvládnout?

Jeden z vás je raní ptáče, druhý snídá místo oběda. Jeden chce do hor, druhý by se jen válel u moře. A to je teprve začátek. Jistě, o dovolené vše funguje jinak než při běžném životě. Jak tedy dovolenou zvládnout a užít si ji?

Ponorka přijde vždycky

Tedy, nemusí přijít, pokud je společně trávený čas dostatečně krátký. Při delším pobytu za hranicemi všedních dnů, se vám asi po obyčejných všedních dnech začne stýskat. Zkuste si přečíst naše tipy, co dělat, abyste vše perfektně zvládli.

Udělejte si čas pro sebe

Neustálá přítomnost druhého, ať už ho máte rádi sebevíc, je zatěžující. Po dvou týdnech ponorka nastává ve většině případů, a pokud vše zvládáte i delší dobu, jste osvícený pár, a hlavně výjimka. Jste-li s druhým neustále pospolu, začnou vás na něm štvát maličkosti. Přitom stačí dát si od sebe na chvíli oddech – zajít si na kávu, na pivo, na výlet – a pak se zase sejít.

Nejdůležitější je komunikace

Na sólo cestování je dobré to, že se rozhodujete jen podle sebe. Pokud se probudíte a nechce se vám na plánovanou prohlídku města, zůstanete klidně v posteli (nebo ve spacáku). Jenže když jste s partnerem, který s prohlídkou počítá, prostě v zájmu udržení pohody ve vztahu, se seberete a jdete. Nejlepší ale je, když se zvládnete domluvit a výlet třeba odložíte na odpoledne a dopoledne se spolu jen tak poflakujete, čtete si a tak podobně.

Trpělivosti je zapotřebí

Zdá se, že s rychlostí dnešní doby se trpělivost vytrácí. Na zprávy či e-maily čekáme v řádu minut a hodin. Dovolenou a většinu ostatního zařídíme od počítače. Může se ale náhle stát, že píchnete kolo u auta, spálíte se na sluníčku nebo si při surfování (nikoli po internetu) rozbijete hlavu. Pak nastupuje nutnost být trpěliví a počkat, až se vše vyřeší a uzdraví. A musí být trpělivý i partner, jinak se budete hádat kvůli věcem, za které nenese zodpovědnost ani jeden z vás.

Na začátku, později i po letech

Statistiky o společném cestování neexistují. Důvodem je zřejmě to, že výlety s partnerem mají příliš mnoho proměnných. Jak dlouho vztah trvá? Cestujete jako partneři nebo jako přátelé? Zvolili jste náročný výlet nebo se jedete povalovat na pláž? Co ale platí je fakt, že pokud chcete partnera opravdu dobře poznat, vyrazte s ním na dovolenou.

Fotky jsou důležité!

Někteří lidé tvrdí, že fotky jsou zbytečné a že si zážitky raději než do paměti foťáku či telefonu uloží do paměti vlastní.

Jenže paměť není dokonalá. Stejně jako když druhým popisujete obraz, aby ho namalovali, výsledky se budou lišit. Fotky vám pomohou společně zavzpomínat, připomenout si hezké chvíle. Paměť má totiž tu výhodu, že má tendenci všechno špatné zapomínat a pamatovat si jen to dobré!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu