Dospělí a hraní: Nepřestáváme si hrát proto, že stárneme, stárneme proto, že si přestáváme hrát

V našem hektickém moderním životě se mnozí z nás soustředí na pracovní a rodinné povinnosti tak intenzivně, že nám téměř nezbývá čas na jakoukoli zábavu. Někde mezi dětstvím a dospělostí jsme si přestali hrát. Když si vyčleníme nějaký volný čas, spíše zvolíme televizi nebo počítač, než abychom se věnovali nějaké zábavné hře jako v dětství. Hraní ale není nezbytné jen pro děti, může být důležitým zdrojem relaxace a stimulace i pro dospělé.

Důležitost hraní pro dospělé

Hra s partnerem, přáteli, spolupracovníky, domácími mazlíčky i dětmi je jistým a navíc často též zábavným způsobem, jak podpořit naši představivost, kreativitu, schopnost řešit problémy a emocionální pohodu. Hra je příležitostí zapomenout na práci a závazky a věnovat se společenským aktivitám a sami sobě.

Hrou může být prosté „blbnutí“ s dětmi, sdílení vtipů s kolegy, stavění sněhuláka na zahradě, házení míčku psovi i projížďka na kole s manželem. Tato činnost nemusí mít žádný jiný smysl. Důležité je bavit se a užívat si to.

Přínosy hry

Hra má zásadní význam pro vývoj dítěte, prospěšná ale je pro lidi všech věkových kategorií. Může přinést do života radost, odbourat stres, podpořit učení a propojit nás s ostatními lidmi a světem kolem. Můžete si hrát sami nebo s domácím mazlíčkem, ale pro větší přínos by se hry měla účastnit alespoň jedna další osoba.

Hraní a vztahy

Hra je jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak udržet vztahy svěží a vzrušující. Společná hra přináší do vztahů radost, vitalitu a odolnost. Hra může také léčit zášť a neshody. Pravidelnou hrou se učíme důvěřovat jeden druhému a cítit se bezpečně.

Důvěra nám umožňuje spolupracovat, otevírat se intimitě a zkoušet nové věci. Vědomým úsilím o větší zapojení humoru a hry do každodenních interakcí můžete zlepšit kvalitu svých milostných vztahů i vztahů se spolupracovníky, členy rodiny a přáteli.

Hra pomáhá též rozvíjet a zlepšovat sociální dovednosti. Během hry se děti učí verbální komunikaci, řeči těla, hranicím i spolupráci. V dospělosti tyto dovednosti dále zdokonalujete a můžete hru využívat k odbourávání bariér a zlepšování vztahů s ostatními.

Náprava vztahových problémů pomocí humoru a hry

Hra a smích plní zásadní roli při budování silných a zdravých vztahů tím, že sbližují lidi, vytvářejí pozitivní pouto a řeší konflikty a neshody. V nových vztazích může být hra a humor účinným nástrojem nejen pro upoutání pozornosti druhé osoby, ale také pro překonání případných rozpaků, které se objeví v průběhu seznamování a poznávání.

Flirtování je ukázkovým příkladem toho, jak se hra a humor používají v interakcích mezi dospělými. V dlouhodobějších vztazích pomůže hra udržovat váš vztah vzrušující, svěží a živý a zároveň prohlubovat intimitu. Může vám také pomoci překonat rozdíly a drobné potíže, které se mohou časem nahromadit.

Hraní společenských her.
zdroj: pixabay.com

Hra v práci

Mnoho firem si již dlouho uvědomuje souvislost mezi produktivitou a zábavným pracovním prostředím. Některé podporují hru a kreativitu tím, že nabízejí kurzy umění nebo jógy, pořádají pravidelné večírky, poskytují hry, jako je fotbálek nebo ping pong, nebo podporují přestávky podobné odpočinku během pracovního dne, aby si zaměstnanci mohli „hrát“ a vypustit páru. Tyto společnosti vědí, že více „her“ v práci vede k vyšší produktivitě, spokojenosti s prací i lepší morálce na pracovišti.

Pokud máte to štěstí, že pracujete v takové společnosti, přijměte její kulturu. Pokud ve vaší firmě chybí etika hry, stále můžete do přestávek a hodin oběda vnést svůj vlastní smysl pro hru. Mějte po ruce fotoaparát nebo skicák a dělejte si kreativní přestávky, kdykoli to půjde. Během přestávek na kávu vtipkujte se spolupracovníky, při obědě se zbavte stresu tím, že budete střílet na koš, hrát karty nebo slovní fotbal.

Pomůže to posílit pouto, které máte se svými spolupracovníky, a také zlepšit váš pracovní výkon. Pro lidi se stereotypní prací může udržování smyslu pro hru znamenat skutečnou změnu pracovního dne, protože pomáhá zmírnit nudu.

Hraní s dětmi

„Válet“ se s dítětem na podlaze nebo si s ním kleknout na kolena a hrát si je velmi důležité – jak pro vývoj dítěte, tak pro vaše vlastní zdraví. Hra je nezbytná pro rozvoj sociálních, emocionálních, kognitivních a fyzických dovedností dětí. Není jen zábavným rozptýlením. Je to čas, kdy se vaše dítě často učí nejvíce.

Kromě toho, že hra napomáhá rozvoji dítěte, vás může také sblížit a posílit pouto mezi rodičem a dítětem, které přetrvá celý život. Jak si více hrát s vaším potomkem?

  • Stanovte si pravidelný čas na hraní – může to být například dvacet minut každý večer před večeří nebo každou sobotu ráno. Pamatujte, že tento čas strávený společnou hrou je přínosem pro vás oba.

  • Věnujte dítěti svou plnou pozornost – vypněte televizi a mobilní telefon a udělejte si čas na hru s dítětem bez rozptylování. Díky tomu, že se mu budete zcela věnovat, se bude cítit výjimečně.

  • Přizpůsobte se na úroveň dítěte –  to může znamenat, že si kleknete na kolena nebo si sednete na zem. Během hry se přizpůsobte intenzitě dítěte. Pokud je vaše dítě hlasité a energické, buďte také hlasití a energičtí.

  • Přijměte opakování – pro vás to může být nuda, ale pro vaše dítě ne. Děti se učí opakováním. Nechte své dítě hrát stále stejnou hru. Vaše dítě se posune dál, až bude připraveno.

  • Nechte své děti převzít iniciativu – staňte se součástí jejich hry, nesnažte se hru diktovat. Při hře nechte dítě, aby určovalo pořadí, pravidla a tempo hry. Ptejte se a sledujte ho, pravděpodobně vás vtáhne do nových světů plných fantazie, které budou zábavné i pro vás.

  • Nenuťte ke hře ani se nesnažte hru prodlužovat – nejlepším způsobem, jak děti naučit nové dovednosti, je ukázat jim, jak něco funguje, pak ustoupit a dát jim možnost si to vyzkoušet. Když dítě nějaká činnost omrzí, je čas přejít k něčemu novému.

Jak si hrát více

Zařazení více zábavy a hry do každodenního života může zlepšit kvalitu vašich vztahů i vaši náladu a nadhled. I v těch nejtěžších chvílích vám může čas, který věnujete hře nebo smíchu, pomoci cítit se lépe. Je pravda, že smích je nejlepší lék. Díky smíchu se cítíte dobře. A pozitivní pocit ze smíchu a zábavy vám zůstane i poté, co chichotání odezní. Hra a smích vám pomohou udržet si pozitivní a optimistický pohled na věc i v těžkých situacích, při zklamání a ztrátách.

Nikdy není pozdě rozvíjet svou hravou a humornou stránku. Pokud se přistihnete, že svou hravost omezujete, je možné, že se obáváte, jak budete vypadat před ostatními, když se pokusíte být lehkovážní. Obava z odmítnutí, ztrapnění nebo zesměšnění při snaze být hravý je pochopitelná. Dospělí se často obávají, že budou označeni za dětinské.

Vzpomeňte si, že jako dítě jste byli přirozeně hraví, nedělali jste si starosti s reakcemi ostatních lidí. Čím více si budete hrát, žertovat a smát se, tím to bude snazší.

  • Pořádejte pravidelné herní večery s přáteli nebo rodinou.

  • Uspořádejte večery s kolegy z práce. Hrajte bowling, minigolf nebo zpívejte karaoke.

  • Naplánujte si čas v parku nebo někde jinde venku, abyste si s přáteli zaházeli frisbee nebo pouštěli draka.

  • Hrajte si s domácím mazlíčkem. Zejména štěňata jsou velmi ochotnými spoluhráči.

  • Obklopte se hravými lidmi. Pomohou vám uvolnit se a podpoří vaši snahu hrát si a bavit se.

  • Vtipkujte s cizími lidmi na autobusové zastávce nebo ve frontě u pokladny. Čas vám tak rychleji uteče, a možná dokonce navážete nová přátelství.

  • Zainvestujte do výtvarných potřeb, stavebnic nebo „vědeckých sad“ a vytvořte něco nového.

  • Hrajte si s dětmi. Blbnutí s dětmi vám pomůže zažít radost ze hry z jejich pohledu.

Zdroj: psychcentral.com, playyourwaysane.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu