Kaviár je dlouhodobě vnímán jako luxusní pokrm bohatých, hvězd a celebrit. Dopřejte si ho také a vyzkoušejte, na čem si to v těch hollywoodských filmech pochutnávání. Poradíme vám, jak se nenechat splést a vybrat si ten opravdu kvalitní.
Pravý a nepravý kaviár
Tato pochoutka je připravována z rybích jiker, které se konzervují v soli (do 7% obsahu). Nejkvalitnější kaviár obsahuje co nejmenší množství soli a konzervačních látek. Dobrý a kvalitní by měl jít jemnou chuť a kuličky by měly při konzumaci praskat.
Pravý kaviár má černou barvu a je pouze z jiker jeseterovitých ryb. Pokud jde o druh z jiker lososa nebo jiné ryby, nejde už o pravý kaviár, nýbrž o nepravý. Jeseterovitých ryb jsou pouze čtyři druhy, ale z jednoho z nich se tato pochutina nezískává – mezi kaviárové druhy patří:
- Vyza velká
- Jeseter ruský
- Jeseter hvězdnatý
Vzhledem k tomu, o jak žádané zboží jde, bylo zaznamenáno nadměrné lovení těchto ryb. V současné době je tento problém ale již omezen.
Jak servírovat kaviár na úrovni
Kaviár je potřeba uchovávat v chladu (proto nikdy nekupujte takový , který byl jinde než v chladícím boxu). Při podávání myslete na to, že byste měli pochoutku z chladna vyndat asi čtvrt hodiny předem. Víčko ale neotvírejte – to přijde na řadu až těsně před konzumací. Každopádně je potřeba nenechat jej zteplat – proto ho podávejte na misce s rozdrceným ledem.
Dejte pozor na příbory – kaviár by se neměl jíst kovovými nebo stříbrnými lžičkami. Nákladná pochutina pak chytí nepříjemnou chuť kovu. Labužníci z Ruska si oblíbili způsob, kdy kaviár konzumují po lžičkách a mezi sousty si smočí jazyk v ledové vodce. Pokud nejste fanoušci vodky, neprohloupíte ani se šampaňských.
Co podávat ke kaviáru?
Máte na výběr například toustový chléb s nesoleným máslem nebo ruským blínem, který chutná podobně jako naše lívance. Můžete kaviár dochutit i citronem, cibulkou nebo smetanou, ale je možné, že na vás gurmáni budou trochu zahlížet.
Především ho ale nikdy tepelně neupravujete – to by ztěžknul a zhořknul.
Luxusní dávka zdraví a krásy
Jedná se o dobrotu, která vám prospěje i po zdravotní stránce. Má v sobě totiž spoustu prospěšných živin – například bílkoviny a zdravé tuky (s nenasycenými mastnými kyselinami). Taky obsahuje spoustu vitamínů – A. E, D a B. Obsah zdravých látek není skoupý ani na minerály. V kaviáru naleznete totiž i draslík, hořčík, jód a fosfor.
Nejen, že je to přírodní afrodisiakum, ale hojně se využívá i v kosmetice – krásně vypíná pokožku a omlazuje pleť.
Zkoušeli jste už kaviár? Pokud ano, šlo o ten pravý nebo například o druh z lososa? Jaká je vaše oblíbená forma servírování kaviáru?