Domov, který si zasloužíte: Klíčové faktory při hledání bytu nebo domu

Každý k životu potřebujeme základní jistoty. Jednou z takových je i vlastní bydlení. Jak ale při hledání bytu či domu postupovat? Máme pro vás seznam parametrů, na které se zaměřit.

U financí vše začíná i končí

V případě nemovitostí nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou si řekneme, že peníze hrají u bydlení hlavní roli. Není divu, nemáte-li mnohamilionové úspory, náklady na bydlení budou tvořit často více než třetinu vašich pravidelných měsíčních výdajů.

Ať už se rozhodnete pro pronájem, nebo hypoteční úvěr, bude právě kalkulace určovat, co si můžete dovolit. Často zjistíte, že budete muset místo domu zvolit byt, případně ubrat na podlahové ploše, nebo se uchýlit do méně žádané lokality. Každý kompromis znamená úsporu financí. Proto si dobře spočtěte, co si můžete dovolit. S náklady na vybavení domácnosti vám pak může pomoci půjčka online. Koupí či pronájmem nemovitosti totiž vaše výdaje zdaleka nekončí, domácnost bude také nutné vybavit nábytkem a spotřebiči, u starších nemovitostí může být nezbytné realizovat alespoň dílčístavební úpravy a vylepšení.

Pronájem, nebo koupě?

Ačkoli se tak trochu očekává, že investujete do vlastního bydlení, rozhodně nejde o něco, co byste museli bezpodmínečně učinit. A tak i když máte dostatek finančních prostředků, stále může dávat smysl bydlet v nájmu. Koupě nemovitosti totiž do značné míry znamená, že se v určité lokalitě trvale usadíte. Prodat byt či dům není jednoduché a dvojnásob to platí v případě, že je nemovitost financována hypotečním úvěrem. Chcete-li si tedy ještě ponechat určitou životní svobodu a možnost se snadno přestěhovat (ať už kvůli zaměstnání, rodičům, přátelům, nebo třeba cestování či prostě kvůli potřeběživotní změny), nájem pro vás může být ideální volbou.

Pokud nemovitost kupujete, musíte nad celou transakcí mnohem pečlivěji uvažovat, chyba se v tomto případě jen velice těžko napravuje.

Zásadní je i lokalita

Odhlédněme od financí a zaměřme se na lokalitu jako takovou. Nejde totiž jen o peníze. Rozhodovat se budete i podle toho, kde žít chcete. Myslete přitom na to, jaké máte životní potřeby. Rodiny s dětmi například ocení blízkost mateřské či základní školy. Městské tipy zase možná chtějí mít v dostupné vzdálenosti restaurace, kavárny, kino, divadlo, bar či diskotéku. Někdo naopak může preferovat klid a čerstvý vzduch a jasnou volbou je v takovém případě venkov či menší město. Pokud hledáte dům či byt v lokalitě, ve které jste dosud nežili, může být vhodnou volbou nejprve pronájem nemovitosti v dané lokalitě a až po čase investice do vlastního bydlení v okolí.

Podlahová plocha

V neposlední řadě si ujasněte, jak velké bydlení potřebujete. Máte děti a pracujete z domova? Nepochybně potřebujete větší nemovitost než třeba v případě, že jste single a budete jedinou osobou v domácnosti.

Autor: redakce ProÚspěch.cz
zavřít reklamu