Dobrý sluha, ale špatný pán! Stereotypy okolo nás

Stereotypy jsou chtě, nechtě součástí našich životů. Někdo je vnímá více, někdo si jejich existenci možná ani neuvědomuje. Ale pojďme se zamyslet nad tím, co pro nás znamenají a zda škodí, nebo nikoliv.

Všechno má svůj rub i líc

Nežijeme ve světě, ve které by bylo vše jen dobré nebo špatné. Věci se prolínají a míchají dohromady. Stereotypy jsou pro většinu, mnohdy negativně zajeté koleje, po kterých se v životě posouváme sem
a tam. Ale je tomu opravdu tak?

Pozitivní stereotypy

Díky nim může náš mozek jet na tzv. autopilota a na chvilku si oddychnout. Každou informaci musí naše hlava vyhodnotit, pokud je opakující se, mozek ji nemusí zdlouhavě vyhodnocovat. Některé stereotypy mají právě formu stále opakujících se rituálů, díky kterým se cítíme v bezpečí a máme pocit, že věci okolo nás fungují.

Přemíra stereotypů škodí

Čeho je moc v životě, to nám neprospívá. Jinak tomu není ani v tomto případě. Stereotypy na nás číhají na každém kroku – v práci, ve vztahu. Svírají nás v kleštích nudy, všednosti a rutiny.

Vymanění se z pout rutiny

Uvědomte si stavu, se kterým chcete něco udělat. Není třeba radikálního řešení a všeho hned nechat a jet zachraňovat slony do rezervace v Africe. Nadýchněte se a uvažujte, co vám vadí. Přesčasy v práci? Zkuste zapracovat na efektivnosti v pracovní době. Nuda ve vztahu? Zkuste obohatit volný čas výlety. Postupujte od jednodušších změn k těm důležitějším, díky tomu získáte sebevědomí na provedení těchto změn.

Zvládnete to? Jistěže

Nemějte obavy, že boj proti stereotypům, je boj s větrnými mlýny. Každý den jsme konfrontováni se mnoha změnami, se kterými se musíme popasovat, podřídit svůj plán a nehroutíme se z toho. Stačí vykročit o něco více ze své konformní zóny a udělat ústupek.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu