Den duševního zdraví: nemusíte se cítit provinile, když si uděláte volno v práci

Všichni známe tu chvíli, kdy si potřebujeme odpočinout od práce. Není to vždy snadné a zejména na konci měsíce, je tento fakt pro nadřízeného dát nám volno – téměř nepředstavitelný.

Den volna na dobití „baterek“ rozhodně není žádná ostuda

Je to rozhodně lepší způsob, než chodit neustále do práce a vykonávat nějakou činnost pod napětím. Den volna vám vrátí chuť do života. Je to jakési oživení, které vede člověka zpět k pocitu pohody a sebevědomí.

Další účely duševního zdraví

Mnoho z nás je v práci ve stresu, což může mít dopad i na naše psychické zdraví. Přesto je dokázáno, že to více, než polovina lidí neučiní a potřebám duševního zdraví nevěnuje pozornost.

Cílem volna je snížit stres a předcházet syndromu vyhoření. Všichni se někdy cítíme psychicky křehcí a zranitelní. A dny duševního zdraví jsou stejně platné jako dny pracovní neschopnosti pro“ fyzickou“ nemoc.

Den volna nám umožní získat odpočinek a jen tak relaxovat. Důležité je také občas vypnout a nad ničím nepřemýšlet. Někdo však využije tento den volna i na to, aby si ujasnil, jak nejlépe vykročit zase vpřed.

Každý čtvrtý člověk neřekne svému nadřízenému pravdu a den volna si vezme z jiného důvodu, i když odpočívá.

Přitom je nezbytné si uvědomit, že den duševního zdraví je způsob, jak se efektivně vrátit k sami sobě, upřednostnit mysl a tělo, které tímto procesem krásně zregeneruje.

Pokud se tedy necítíte 100% emocionálně nebo fyzicky dobře, dopřejte si pauzu.

Co v tomto dnu dělat?

  • Dožeňte spánek
  • Čtěte si
  • Běžte se projít
  • Navštivte svou rodinu
  • Dopřejte si horkou lázeň
  • Podívejte se na pěkný film
  • Jezděte na kole
  • Rezervujte si termín na masáž
  • Pracujte, ale třeba jen na zahrádce

Váš den duševního zdraví může také zahrnovat přemýšlení o strategiích, jak řešit nenaplněné tužby v práci, ale rozhodně nebude zahrnovat práci na dálku.

Den duševního zdraví je prvním krokem k tomu, abyste včas zatáhli za ruční brzdu nekontrolovatelně řízeného vlaku a utvořili si nové hranice a začali malinko i se sebe-soucitem. Neznamená to však, že si budete připadat jako oběť. Jen si přiznejte, že je toho na vás zkrátka a jasně moc.

Zdroj: seek.com.au

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu