Co zvážit, než se rozhodnete začít pracovat sami na sebe?

Patříte k těm, kteří v novém roce plánují založit svůj vlastní business? Ať už jste vždycky chtěli mít svou firmu, nebo momentálně nemůžete najít dobrou práci, práce na vlastní pěst má samozřejmě některé nemalé výhody. Nemusíte se nikomu zodpovídat, sklízíte všechny plody svého úsilí a sami si určujete pracovní dobu. Nezapomeňte ale na to, že být živnostníkem či majitelem firmy je spojeno i s určitými nevýhodami či problémy.

Kolísavá výše příjmů

Mít práci na zaměstnanecký poměr většinou znamená i mít pravidelnou a stabilní výplatu. Když pracujete sami na sebe, nemáte žádnou záruku, že dosáhnete zisku a vytěžíte ze svého úsilí příjem. Některé měsíce mohou být skvělé, ale mohou nastat i takové, kdy skončíte tak zvaně v červených číslech. Kromě toho vás čeká i to, že si budete muset sami platit například zdravotní a sociální pojištění.

Dlouhá a nepravidelná pracovní doba

Řada běžných zaměstnavatelů nabízí pravidelnou pracovní dobu, tedy předem daný čas začátku a konce pracovní doby. Vy si tak díky tomu můžete lépe naplánovat například volný večer či čas, který můžete strávit s rodinou. Když ale pracujete sami na sebe, můžete být příliš zaneprázdněni na to, abyste mohli dodržovat běžnou pracovní dobu. Dnešní tvrdý konkurenční boj totiž často obnáší, abyste na nejrůznější  telefonáty, zprávy či e-maily od zákazníků nebo dodavatelů odpovídali téměř v kteroukoli denní i noční dobu i o víkendu.

Potíže s dovolenou či nemocí

Pokud nemáte zaměstnance, nemůžete se spoléhat na ostatní, že udrží vaši firmu v chodu, když jste pryč. Několik dní volna si ale během roku samozřejmě chceme dopřát všichni. Možná tak radši dovolenou oželíte, nebo sice odjedete, ale kromě odpočinku se budete muset věnovat alespoň na dálku některým pracovním závazkům. A i když máte spolehlivého zástupce, vždy ve vás bude tak trochu hlodat červík pochybností, zda jde během vaší nepřítomnosti vše tak, jak má. Podobné problémy se mohou objevit i tehdy, pokud onemocníte.

Nikdy nekončící úsilí

Jako majitel malé firmy musíte neustále pracovat na svém místě na trhu. Klienti mohou být nestálí, a pokud o některé přijdete, nebudete mít další, kteří by nahradili příjem, pokud nebudete aktivně hledat nové. Musíte být ochotni svou firmu neustále propagovat, a to i tehdy, když se firmě poměrně daří. Váš příjem i budoucnost závisí pouze na vašem úsilí, nikoli na marketingovém oddělení vašeho zaměstnavatele.

Zdroj: reed.co.uk, content.wisestep.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu