Co jste nevěděli o službě Netflix. Jak to, že se stal tak oblíbeným?

Netflix je místem na internetu, kde můžete sledovat filmy a seriály. Jeho služby tvoří asi 15 procent celosvětové šířky pásma internetu. Kdo za tímto fenoménem dnešní doby stojí? Jaká byla jeho původní funkce? Odpovědi na otázky a důležité milníky této společnosti se dozvíte níže.

Jak to bylo s Netflixem na začátku?

Pojďme na to pěkně od začátku. Netflix byl založen v roce 1997 ve Scotts Valley v Kalifornii. Původně se jednalo o DVD službu „rent-by-mail“, která používala model placení za pronájem. Uživatelé si mohli vybírat filmy, které chtěli, a Netflix je poštou zaslal až ke dveřím zákazníka. Poté, co tito DVD nájemníci filmy zhlédli, zaslali je zpět na adresu Netflix. Nájemné se pohybovalo kolem 4 dolarů plus 2 dolary pošta.

Po výrazném růstu Netflix změnil svůj model, kdy si DVD zákazníci mohli ponechat tak dlouho, jak se jim líbilo, ale nový film si mohli pronajmout až poté, co vrátí ten stávající. Až v roce 2010 Netflix zavedl streamingový model, který dnes všichni známe.

Důležité milníky společnosti Netflix

  • 1997 – Reed Hastings a softwarový manažer Marc Randolph se stali zakladateli společnosti Netflix.
  • 1998 – Netflix uvádí na trh první online půjčovnu a prodej DVD, Netflix.com.
  • 1999 – Netflix debutuje předplacenou službou a nabízí neomezené půjčování DVD za jednotný měsíční paušál.
  • 2005 – Počet členů Netflixu vzrostl na 4,2 milionu.
  • 2007 – Netflix představuje tzv. streamování, které umožňuje členům okamžitě sledovat televizní pořady a filmy na jejich počítačích.
  • 2008 – Netflix rozjíždí spolupráce se spotřební elektronikou na možné streamování filmů – Xbox 360, přehrávače disků Blu-ray, televizní set-top boxy. O rok později to jsou PS3, televizory připojené k internetu a další zařízení připojené k internetu.
  • 2012 – Netflix se stal dostupným v Evropě včetně Spojeného království, Irska a severských zemí. Netflix získal první cenu Primetime Emmy Engineering Award.
  • 2016 – Netflix je k dispozici po celém světě.

A jak to máte vy? Patří Netflix do vašeho seznamu, jak zabít nudu během koronakrize? Nebo o něm slyšíte poprvé?

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu