Chci se mít v práci lépe! Poradíme vám, jak si o to správně říct

Máte pocit, že jste na své pozici nedocenění? Nevěšte hlavu a nehledejte ihned nové místo. Možná stačí, abyste zaklepali šéfovi na dveře a promluvili si o pracovních možnostech. Třeba budete překvapení, jak hladce dostanete přidáno. A pokud ne, teprve pak je důvod hledat něco jiného.

Trh práce nabízí dnes široké pole uplatnění, ale není třeba za každou cenu hned měnit židli. Možná ani vedoucí netuší, že jste nespokojený s platem, nebo náplní práce. Sedněte si doma s kusem papíru a sepište si všechna pro a proti. Udělejte si jasnou představu, co od pozice očekáváte a za kolik. Buďte sami k sobě upřímní, zda je váš požadavek reálný.

Za kolik

Odpovězte si nejdříve sami, jak byste se ohodnotili vy. Jak si ceníte zkušeností, které jste nasbírali a jak jste je dokázal ve firmě proměnit v zisk. Splňujete požadavky vedoucího? Nemáte nějaký vroubek (nezvládáte chodit včas, chybí vám na konci měsíce hodiny, nestíháte občas svou vinou termíny). Pokud chcete žádat o přidání, musíte mít čistý štít, nebo si alespoň případně prohřešky obhájit.

Kdy si o to říct

Ruku na srdce, jsou lepší a horší dny, které využít k rozmluvě s nadřízeným. Pokud se znáte déle, jistě jeho rozpoložení rozpoznáte mezi dveřmi. Buďte v tomto chytří a vyberte si den, kdy bude mít šéf dobrou náladu a víc času na vás. Domluvte se s ním na schůzce o vašem růstu. Dejte mu možnost se také trochu připravit, ne vždy může přímo rozhodovat o výši platu. Hlavně se na toto téma nevrhejte v pondělí, kdy se po víkendu rozbíhá nový pracovní týden a každý neví, kam skočit dřív.

Nervozitu nechte doma

Promyslete si, co chcete říct a snažte se působit sebejistě. Vyjmenujte všechno, co jste v práci vykonali na jedničku. Kde všude vidíte ještě možnosti zlepšení. Zopakujte mu, že si práce ceníte, ale cítíte, že na současné pozici máte na víc a chcete firmu povznést. Pokud přijdete s vděčností, nebudete vypadat jako hyena, která chce společnost jen finančně vysát. Připravte se na to, že na první schůzce vás vedoucí vyslechne a bude řešit dál možnosti s vedením. Nebudete se tedy obhajovat jen jednou. Ale pokud budete úspěšní, výsledek ve formě vyššího platu bude zadosti učiněny všem útrapám. Vy to prostě dáte!

 

 

 

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu