Být šťastný může být jednodušší, než jsme si mysleli. Kde začít?

Co je tajemstvím pravého štěstí? Všichni jsme alespoň jednou v životě přemýšleli, co by to mohlo být. Vědci z Harvardovy univerzity se odpovědí na otázku, která odjakživa vrtala hlavou též mnoha filozofům či spisovatelům, zabývali nepřetržitě více než osmdesát let. Co zjistili?

Nejdelší „vědecké zkoumání“ štěstí

„Harvardská studie vývoje dospělých“ neboli Harvard Study of Adult Development začala již v roce 1938, kdy vědci začali sledovat několik set studentů druhého ročníku této univerzity. Doufali, že jim longitudinální výzkum odhalí klíč ke zdravému a šťastnému životu. V průběhu času výzkumný tým shromažďoval různé druhy informací a každé dva roky podrobil účastníky sérii dotazů o jejich duševní a emocionální rovnováze.

Mezi původními účastníky výzkumu byl například i pozdější prezident John F. Kennedy. Ženy zpočátku v původní studii nebyly, protože na vysoké škole studovali jen muži. Později byl výzkum rozšířen o potomky těchto studentů, aby se zjistilo, jak zkušenosti z raného života ovlivňují pocit štěstí v průběhu času.

Sami šťastní nebudeme

Výsledek? Navzdory všeobecnému přesvědčení nemá štěstí mnoho společného s osobním naplněním, protože to, co skutečně činí život naplněným a smysluplným, jsou spíše vztahy a naše spojení s ostatními lidmi. Síla našich vztahů, partnerských, rodinných, pracovních i přátelských, je důležitým kritériem pocitu štěstí i fyzického a duševního zdraví. Nikdy není pozdě začít v životě pěstovat smysluplné vztahy. Na co se zaměřit?

Zaměřte se na své nejbližší vazby

Zamyslete se nad vašimi nejbližšími lidmi, těmi, kterým můžete zavolat uprostřed noci, když máte problém, a jejichž blízkost vám dokáže zlepšit náladu. Harvardský výzkum prokázal, že nezáleží na tom, kdo to je, může to být partner, sourozenec, ale také rodič, kolega nebo přítel. Neexistuje ani žádný správný počet, někteří lidé potřebují hodně blízkých kontaktů, jiní se spokojí jen s několika.

Důležité je mít ve svém životě osoby, se kterými se cítíte naprosto uvolněně. Zkuste s těmito lidmi trávit více času. Vztahy, které vytvářejí pocit bezpečí, jsou základním stavebním kamenem šťastného života. Lidé, kteří mají tyto vazby silné, jsou rovněž zdravější, protože snáze regulují stres.

Vlajka Harvardovy univerzity.
zdroj: unsplash.com

Zkuste nalézt trochu štěstí v práci

Nosíte si do práce krabičku s obědem, který jíte o samotě u svého pracovního stolu? Chcete-li si vypěstovat trochu zdravého štěstí, je lepší strávit polední pauzu s kolegou. Odborníci jsou totiž přesvědčeni, že je nezbytné navazovat přátelství i v práci.

Ale pozor, abyste si vytvořili skutečné vazby, neměli byste mluvit jen o práci a úkolech, které s ní souvisejí, ale také o svém osobním životě. Studie ukázala, že dobré vztahy na pracovišti nás nejen činí šťastnějším, ale také produktivnějšími.

Dilema jménem sociální média

V době, kdy studie Harvardovy univerzity začala, sociální média ještě neexistovala, ale jak víme, v posledních letech mají obrovský vliv na životní pohodu a jsou často obviňována z toho, že jsou příčinou mnoha problémů.

Poznatky z výzkumu ukazují, že sociální média mohou mít i pozitivní dopad, pokud se používají k udržování a pěstování vztahů, a tedy ke komunikaci s ostatními lidmi. Naopak pasivní sledování cizího obsahu zvyšuje pocit izolace, protože vede k porovnávání vlastního skutečného života se „sociální“ verzí života ostatních lidí.

Nahraďte posílání zpráv telefonátem

Mluvit s někým je jeden z nejjednodušších způsobů, jak se cítit s někým blízký, psaní zpráv nemá stejný dopad. Komunikace totiž závisí nejen na slovech, která používáme, ale také na způsobu, jakým je vyslovujeme. Zkuste jednou zapomenout na posílání zpráv a druhému člověku zavolejte. Není třeba trávit hodiny telefonováním, studie prokázala, že osmiminutový rozhovor s nejlepším přítelem výrazně zvyšuje hladinu hormonu štěstí.

Zdroj: news.harvard.edu, adultdevelopmentstudy.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu