Všichni se asi shodneme na tom, že rozjetí a management nově vznikající společnosti není vůbec jednouchý. Někteří tuto činnost dokonce přirovnávají k házení špaget o stěnu a čekání, která těstovina se konečně uchytí. I když máte jasně vytyčené cíle, ne vždy se daří.
Po několika týdnech nezdarů a prázdných očekávání tak začne mít váš pracovní tým problémy s motivací. Ztráta motivace je to poslední, co potřebujete při rozjíždění nového businessu. Pojďme si proto společně projít několik zaručených tipů, jak udržet pracovní tým motivovaný, tudíž jej ochráníte před vyhořením.
Vytyčte si jasné a reálné cíle pro následující rok
Se svým týmem si jednoho krásného dne sedněte a jasně si vytyčte několik reálných a dosažitelných cílů pro následující rok. Někteří psychologové říkají, že optimální počet jsou 3. Nezáleží na tom, čeho se budou konkrétní cíle týkat, nejdůležitější je, abyste jich jako firma byli schopni dosáhnout. Vytyčit si tak můžete například objem tržeb nebo osobní cíle v podobě počtu získaných zákazníků.
I když bude tvoření cílů dost vyčerpávající, musíte tuto činnost přežít. V konečném důsledku to přinese pouze samá pozitiva, neboť budou všichni jednotliví členové týmu motivovaní. Vytvořené cíle pak napište na viditelné místo, například na tabuli.
Rozložte si rok na menší časové úseky
Pro každého manažera je velice těžké udržet tým motivovaný po celých 365 dní. Daleko lepší však je, pokud se všichni snaží procházet celým projektem den za dnem. Touto strategií vám bude rok nejen více utíkat, ale práce pro vás bude i zábavnější. V každém měsíci nebo týdnu si vytvořte malý cíl, kterého budete chtít dosáhnout. Jakmile nastolíte režim postupných cílů, bude vaše činnost daleko více organizována, díky čemuž si nad ní udržíte tolik potřebný nadhled.
Každý den ráno si řekněte, jakou práci budete v daný den dělat a udělejte maximum pro splnění tohoto cíle. Může se jednat například o počet článků napsaných za den nebo počet konferencí, které daný den navštívíte.
Pracujte v kratších časových blocích
Již od počátku lidské civilizace funguje pracovní doba člověka v symbióze s východem a západem slunce. Stejně jako pravěcí lovci se brzy ráno vydávali na lov, měli byste si i vy každý den stanovit pevný bod nebo činnost, po které se bezpodmínečně vydáte pracovat. Není ovšem důležité pracovat od rána do úmoru, protože postupem času klesá kvalita i produktivita vaší práce. Stejně jako chuť do práce jsou důležité i pravidelné přestávky. Stačí, když si jednou za hodinu na pár minut odpočinete, zkontrolujete email nebo se projdete po kanceláři. Tím pádem využijte svůj čas maximálně produktivně, což je dnes velice důležité. Přestávky pak zajistí, že se ze zadaných úkolů nezblázníte.
Zorganizujte si svůj pracovní týden
Mnoho psychologů včetně Emmy Seppäla potvrdilo, že krátký víkend způsobuje u mnoha zaměstnanců stres, což rozhodně není dobré pro jejich pracovní výkon. Delší volno pak paradoxně podporuje chuť k práci, takže pokud dáte svým zaměstnancům více home office dní, nebo placeného volna, budou pro splnění cílů dělat maximum. Je ovšem důležité jasné stanovení hranice. Pokud vaši zaměstnanci ani při dostatku volna nebudou plnit zadané úkoly, měli byste se zamyslet spíše opačným směrem.
Pomocí našich jednoduchých rad byste se vy i váš tým měli vyvarovat nepříjemného vyhoření. Snažte se dělat maximum pro splnění malých cílů, ale nezapomínejte také na odpočinek.