Dnes se zaměříme na to, jak se obyčejný kulturista z Rakouska stal multimilionářem ještě před tím, než se z něj stala úspěšná hollywoodská hvězda a guvernér Kalifornie. Arnold Schwarznegger všem dokázal, že když člověk skutečně něco moc chce, dokáže to. Pojďme se podívat na jeho začátky, které mnohdy nebyly jednoduché.
Někdo by mohl říci, že příběh „z nuly k bohatství“ je tak trochu ohrané klišé, ale Arnoldův příběh je rozhodně jedinečný. Arnold se narodil 30. července 1947 v rakouském městečku Thal. Ačkoliv doma neměli splachovací záchod, tekoucí vodu ani jiné běžné vybavení, on svou rodinu nepovažoval za chudou, všichni kolem nich žili stejným způsobem. Bohužel, jeho vztah s otcem nebyl dobrý, protože se domníval, že to není jeho biologický otec.
Vždy věděl, co přesně chce a za čím si má jít
Arnold se kulturistice věnoval už jako teenager, kdy jeho snem bylo vyhrát soutěž Mr. Universe – tehdy největší soutěž v oblasti kulturistiky, kterou člověk znal. Viděl to jako příležitost k tomu, aby se dostal do Ameriky – snil o velkém bohatství a slávě.
Svého cíle nakonec dosáhl v roce 1967 v pouhých dvaceti letech, čímž se stal nejmladším vítězem této soutěže za celou její historii. Ten samý titul získal ještě čtyřikrát a později je doplnil o sedm titulů Mr. Olympie.
Byl si sám sebou jistý
Uvědomil si, že aby uspěl, musí umět mluvit anglicky. A tak pokračoval ve svém snu a přípravě na kulturistickou soutěž v Los Angeles v Kalifornii. Arnold často mluví o tom, že je důležité mít vizi. Prohlásil, že pokaždé, když čelí neúspěchu nebo mu bylo řečeno, že nebude schopen dosáhnout svých snů, řekl si to obyčejné slůvko „zatím“. Měl hned několik snů a vizí, nejdříve to bylo stát se mistrem v kulturistice, poté milionářem, a nakonec hvězdou filmového plátna a guvernérem Kalifornie. Pro každý cíl si jasně určil konečný výsledek a pustil se do práce.
Být o krok napřed byla jeho výhoda
Když se Arnold dostal do Ameriky, věděl, že kulturistikou si zas tolik peněz nevydělá. Také nechtěl být jako většina herců, kteří za peníze brali jakoukoliv podřadnou roli. Jenže kvůli jeho přízvuku, vtipnému jménu a žádným zkušenostem ho nikdo nechtěl. On si však stál za svým. Pustil se do svého prvního podnikání s kolegou Francem Columbem.
Nabízeli zednické práce, které vyhledávali američtí boháči, protože se domnívali, že všechno, co je evropské, má vynikající kvalitu. Jejich podnik se díky zemětřesení v roce 1971 začal rozvíjet. Vydělaný zisk investovali do nákupu pozemků nacházejících se v pouštním údolí. Mysleli si, že půda bude jednou velmi žádaná, ale zmýlili se. Přišli o své vydělané peníze.
Obchodování s nemovitostmi mu vyneslo neskutečné jmění
Ani tehdy se mladý Rakušan nevzdal, pustil se do podnikání s nemovitostmi. Tento jeho tah se mu povedl – a zanedlouho se dostal do pozice, kdy si mohl dovolit koupit budovu za 500 tisíc dolarů se zálohou zhruba 100 tisíc dolarů a následující rok ji mohl prodat se ziskem 200 000 dolarů nad jeho počáteční investici. Na řadě byla další vize – stát se filmovou hvězdou.
Nepodceňoval se a vyčkával na tu správnou příležitost
Většinu času trávil hledáním ideální příležitosti, aby zazářil. Jednou hledal tehdy nadějný režisér James Cameron herce do filmu o robotu z budoucnosti. Potřebovali muže, který nevypadal jako nikdo, koho viděli předtím. Také jeho přízvuk se Cameronovi líbil. Arnold byl jasným Terminátorem. Tímto filmem byla započata jeho slavná filmová kariéra.
Trnitá cesta od nuly k milionům. To je příběh Sylvestra Stallona
Další sen si mohl odškrtnout … byl čas se stát guvernérem! Využil svou pracovní etiku, slávu a bohatství, aby se později stal guvernérem Kalifornie. Dnes má jen jeho portfolio nemovitostí hodnotu přibližně 300 milionů dolarů – nepočítaje jeho příjmy z jiných činností. Arnold to dokázal, splnil si své vize a cíle. Který sen bude další?