Alter ego: Proč je užitečné využívat jeho psychologické výhody?

Pod pojmem alter ego si okamžitě vybavíme fiktivní postavy, jejichž superschopnosti ožívají, když na sebe vezmou jinou identitu. Kdo by si nevzpomněl na plachého Clarka Kenta a jeho alter ego v podobě nepřemožitelného Supermana. Všichni ale máme své alter ego, které nám může pomoci ve stresových nebo vypjatých situacích, aniž bychom se museli převlékat za superhrdinu. Osobnost má mnoho stránek, z nichž některé často dostatečně nevyužíváme.

Co je to alter ego?

Termín alter ego označuje mentální strategii, která může být užitečná, když se ocitnete v obzvláště obtížných situacích, když se cítíte nejistě nebo když nejste schopni učinit jasné rozhodnutí. Jde o konstrukci imaginárního já, o vyjádření toho, jak se chceme vztahovat ke světu.

Zpočátku bylo alter ego vnímáno jako narušení osobnosti, jako něco negativního na mentální úrovni, ale postupem času psychologové zjistili, že může být účinným obranným mechanismem v určitých nežádoucích situacích.

Kdy ho využít?

Správné využití alter ega lze často pozorovat na profesionální úrovni, kdy nám poskytuje jistotu a sebevědomí, ale také odstup od situací, v nichž je obtížné ovládat své emoce. Udržení si odstupu od toho, co prožíváme, může být zvláště v situacích velkého napětí skutečně velmi užitečný.

Alter ego lze ale využít v mnoha dalších životních situacích, nejen v pracovním kontextu. Obecně vždy, když potřebujeme využít „hrdinu v nás“, který nám dodá sílu, pomůže ukázat to nejlepší, co v nás je, a také nám umožní podívat se na věci z jiné perspektivy. Pokud se ho naučíme ovládat a využívat ve prospěch své vnitřní osobní pohody, budeme mít ze svého alter ega vždy prospěch, dodá nám sebedůvěru.

Muž v zrcadle.
zdroj: unsplash.com

Jak se vlastně vytváří alter ego?

Mít alter ego může mít mnoho výhod. Jak ale tento vnitřní zdroj vytvořit? Jednou z užitečných strategií je dát mu jméno. „Pokřtít“ nějakým způsobem naši skrytou identitu může vytvořit prostředek, jak se k alter egu rychle dostat, když ho potřebujeme. Zároveň si můžeme vybrat jeho superschopnosti. Je totiž velmi důležité, aby bylo jasné, jaké budou jeho schopnosti a dovednosti, když je budeme potřebovat. Nakonec si můžeme představit, jak by se toto alter ego zachovalo za okolností, které v nás vyvolávají strach nebo úzkost.

Způsob, jak dát hlas svým superschopnostem

Na první pohled to může vypadat jako únik před tím, kým jsme, ale mít alter ego, které nám může dodat odvahu a sebedůvěru v určitých situacích, neznamená nosit masku ani skrývat své skutečné já, abychom se přizpůsobili ostatním.

Budování alter ega je třeba chápat jednoduše jako užitečný nástroj, který nám pomůže naučit se využívat naše vnitřní zdroje, jako hru představivosti, která nám umožní využít tu část našeho já, jež je schopna dělat věci, které v danou chvíli necítíme, že bychom byli schopni dělat. Říkáme mu alter ego, ale ve skutečnosti není „jiné“ než my.

Pozor na „vedlejší účinky“

Vytvoření podpůrného alter ega může být cenným zdrojem, odborníci však varují před možnými riziky zneužití této mentální praxe. Z alter ega by se neměla stát rozdvojená osobnost, to je patologický stav. Stejně jako v jiných životních situacích bychom se rozhodně měli vyvarovat extrémů.

Myslet si, že naše alter ego stojí nad realitou a nad naší vlastní osobností, může mít negativní dopady. Pokud klademe větší důraz na stvořenou mentální bytost a používáme ji nad vlastními zkušenostmi, výsledky budou vždy negativní. Alter ego můžeme a musíme používat jen a pouze tehdy, když je to potřeba, v situacích, ve kterých jsme si představili, že nám může být nápomocno, ne více.

Zdroj: psychcentral.com, apa.org, daringtolivefully.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu