Pravděpodobně už jste slyšeli někoho říci, že má zlomené srdce nebo že mu někdo zlomil srdce. I když pro mnohé zní tato metafora poněkud nadneseně a banálně, ve skutečnosti k takovému stavu může opravdu dojít. Syndrom zlomeného srdce existuje, jeho příčinou je nejčastěji silný emoční stres způsobený nešťastnou láskou, hádkou, rozchodem nebo úmrtím blízkého člověka.
Co je syndrom zlomeného srdce?
Syndrom zlomeného srdce neboli odborně tako‑tsubo kardiomyopatie poprvé popsali v Japonsku počátkem 90. let minulého století. Obecně řečeno se jedná o vzácné onemocnění srdce, které obvykle vyvolávají stresové události. Ačkoli v minulosti bývá tento stav poněkud podceňován, v poslední době je více uznáván a zkoumán i lékařskou a vědeckou komunitou.
Syndrom se stal všeobecně uznávaným v roce 2005, kdy výzkumný tým kardiologů publikoval v časopise New England Journal of Medicine zásadní zprávu o zdokumentovaných případech, která ukázala, že tento stav není zdaleka tak neobvyklý, jak se do té doby myslelo. Vědci charakterizovali syndrom zlomeného srdce jako náhlé oslabení srdce doprovázené měřitelným nárůstem stresových hormonů. To byl důležitý důkaz klíčové biologické souvislosti mezi stresovaným mozkem a zlomeným srdcem.
Jak se syndrom projevuje?
Syndrom zlomeného srdce svými příznaky připomíná infarkt myokardu a jeho příčinou jsou stresové události. Mezi hlavní příznaky patří bolest na hrudi a dušnost. Syndrom se diagnostikuje při vyšetření, když se u člověka objeví příznaky typické pro srdeční infarkt, ale dotyčný nemá ucpané tepny. Úmrtí na syndrom zlomeného srdce je vzácné, ale může se vyskytnout. Lékaři doporučují pro prevenci syndromu zlomeného srdce stejné rady týkající se životního stylu jako pro prevenci srdečních onemocnění, s důrazem na zvládání stresu.
Nejnovější studie publikovaná v říjnu letošního roku analyzovala 135 463 případů syndromu zlomeného srdce a zjistila, že 88,3 % těchto případů se týkalo žen, přičemž nejvíce ohroženy byly ženy středního a staršího věku. U starších žen byla až desetkrát vyšší pravděpodobnost diagnózy než u mladších žen nebo mužů jakéhokoli věku.
Proč jsou ženy více ohroženy?
Ženy jsou k syndromu zlomeného srdce náchylnější, ale základní příčiny nejsou zcela známy. Obecně se předpokládá, že důvodem je to, že stres působí na muže a ženy různým způsobem. U žen se sice obecně vyskytuje méně kardiovaskulárních onemocnění než u mužů, ale na druhou stranu jsou u žen častější jiné problémy, například kardiomyopatie vyvolaná stresem.
Zatímco u žen ve věku 50 až 74 let syndrom zlomeného srdce narůstá, údaje ukazují, že u žen starších 75 let riziko s věkem klesá, což bylo pro výzkumníky překvapením. Pravděpodobně je to způsobeno kombinací různých faktorů, které jsou ve hře. Srdce se sice s rostoucím věkem stává zranitelnějším, ale pouze do určitého bodu. Po tomto bodě už nadměrný nárůst stresových hormonů buď není tak vysoký, nebo není tak účinný při ovlivňování srdce. Vzhledem k rizikovým rokům je nutné vzít v úvahu také vliv menopauzy.
Zdroj: time.com, hopkinsmedicine.org, ahajournals.org,